امروز:  سه شنبه، 1 آبان ماه، 1397
Preview Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
اخبار برگزیده شوش

مشکل نقدینگی پگاه برای خرید تجهیزات جدید

راه اندازی وزنه برداری شهرستان شوش

رسمی غلط و مرگبـار

 

چغندرقند کشاورزان شوشی مشتری ندارد

نماینده شوش: هدف اصلی تروریست‌ها صحن مجلس بود

اسامی هیئت مدیره جدید منطقه ویژه اقتصای شوش

هشدار مسئول حراست شبکه بهداشت شوش

جزئیات جدید از قتل هولناک پدر و پسر در شوش

 

بازدید میرشکاک از پروژه های بیمارستان شوش

تکمیل ساخت دو پروژه مهم بیمارستان شوش

جزئیات کشف محموله برنج قاچاق در شهر الوان

چاپ کتاب آموزش و پرورش شوش در گذر تاریخ

نگاهی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان شوش

مرگ دلخراش یک کشاورز در شوش

اداره آموزش‌ و پرورش شوش در احتضار

دستگیری رمال و فالگیر کلاهبردار در شوش

ویژه نامه سالروز شهادت فرمانده شهید صفر احمدی

انتصاب سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت شوش

شهرستان شوش در مسیر توسعه ی سیاسی

شوش و تغییرات مدیریتی

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 2

معارفه سرپرست جدید اداره آموزش و پرورش شوش

دستگیری عوامل ناامنی در منطقه ابراهیم آباد

تغییر در راس آموزش و پرورش شهرستان شوش

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 1

اعلام اسامی پرستاران نمونه شهرستان شوش

ترکیب آینده شورای شهر شوش

وضعیت تعاونی ها در شهرستان شوش

گفت و گو با عبدالحسین چعب رزمنده دوران جنگ

دکتر میرشکاک: برای جوانان شوش افسوس می خورم

 
 
 
 
 
 

اشراف کامل دستگاه قضایی به فضای مجازی شوش

ایجاد 226 فرصت شغلی در شهرستان شوش

شهرداری شوش و حلقه مفقوده آن

نگاهی به عملکرد شورا و شهرداری شوش

اعتراضات پنهانی علیه شاه در کاغذ پارس

ماجرای دبیر ریاضی در شوش که ضد شاه بود

شوش، رضایت و نارضایتی - ورزش

توضیحاتی درباره حضور دکتر میرشکاک در یک جلسه

وجود 20 دور برگردان خطرساز در جاده شوش - اهواز

بیکاری در شوش؛ چالشی بزرگ و فاجعه انگیز

تشکیل یک ائتلاف بزرگ انتخاباتی در شوش

هشدار مدیر کل میراث فرهنگی در خصوص شوش

 
 

تقدیر ویژه استاندار خوزستان از فرماندار شوش

آغار بازرسی سرزده از ادارات شهرستان شوش

بلاتکلیفی کارکنان بازنشسته نیشکر هفت تپه

عدم پرداخت مطالبات ذرت کاران شهرستان شوش

  کد خبر: 12482      ارسال شده در مورخه : شنبه، 11 آذر ماه، 1396 - 03:30   ._PRINT.  شوش - ایران اُنا: خروج دانش آموزان از نظام آموزش و پرورش شوش همراه با سواد  و بلافاصله شغل و کار آماده بود. کافی بود که خواندن و نوشتن را بدانید تا جذب بازار کار شوید.
استاد جعفر دیناروند - رئیس مرکز بررسی های اجتماعی ایران اُنا: شوش شهری که تحصیل در آن را باید به دهه ی سی مربوط دانست.زمانی که اولین آموزشگاه آن تاسیس گردید .ساختمان آن تا چند سال پیش هنوز پا برجا بود.مدرسه ای که بیشتر قدیمی های شهر در آن درس خواندند و سواد آموختند.بهترین زمان ها برای خاطرات مردانی است که امروز سنینی بالا دارند و از آن به خوبی یاد می کنند.

نیاز مردم به مدارس دخترانه نیز باعث گردید تا در سال چهل و دو این مدرسه به دو آموزشگاه مختلف یکی پسرانه و دیگری دخترانه تبدیل شود.دبستان آپادانا که مخصوص پسران و جنب اداره ی آموزش و پرورش امروزی بود و مدرسه ی ماندانا نیز کمی دور تر از آن قرار داشت.

در سال پنجاه نیز مدارس راهنمایی تشکیل گردید که نوعی نظام جدید محسوب می شد اما قبل از آن نظام آموزش و پرورش در شوش دبیرستانی بود و نماد این تحصیل دبیرستان کورش بود.مکانی که امروز روبروی امور تربیتی است و دخترانه شده است.

تصاویری که از آن زمان باقی مانده است نشان دهنده ی مسائل بسیاری است.مرور خاطرات نشان می دهد که جدیت های فراونی در آن زمان اجرا می شد و افرادی که از مدارس فارغ التحصیل می شدند با سواد و اهل علم بودند و به راحتی مدرک نمی گرفتند.

نظام آموزشی آن زمان بر معلم محوری استوار بود و او همه کاره ی تحصیل محسوب می شد.تنبیه جزئی جدا ناپذیر بود و مردمی که فرزندان خویش را به مدارس می فرستادند به مسئولین نظام تعلیم و تربیت اعتماد داشتند.معلمینی دلسوز و اهل کار و تلاش موجود بودند.

برای من دبستان آپادانا که دوره ی ابتدایی را برگزار می کرد دارای خاطرات فراوانی است.نظم و قانون همراه با کار و تلاش برای یادگیری کاملا مشخص بود.نظام آموزشی خواستار نظافت و توجه به درس بود و کسی نمی توانست از این راه خطا رود.خروج از مدرسه همراه با صف بود و گاه این کار تا فاصله های بسیاری بعد از مدرسه ادامه می یافت.

احترام معلم کاری قابل قبول بود و حتی دانش آموز به خود اجازه نمی داد که با دوچرخه از مقابل معلم خود رد شود بلکه پیاده شدن و سلام کردن و سپس مجوز دادن معلم امری کاملا عادی بود.این امر را حتی خانواده ها از فرزندان خود می خواستند.

کافی بود که اهل درس و مشق باشی آنگاه نه از کلاس های خصوصی و پول گرفتن ها خبری بود و نه معلمی حاضر بود برای تدریس اضافی پول بگیرد.امتحانات در کمال نظم و قانون برگزار می شد و فقط امتحان نهایی کلاس های ششم ابتدایی در شوش قابل اجرا بودند و امتحانات سال ششم دبیرستان در دزفول برگزار می شدند و ما مجبور بودیم که به دزفول برویم.

باید از زحمتکشان آموزش و پرورش شوش نیز یادها شود.کسانی که شوش را از حالت روستایی و عقب مانده شده به شهری که دارای دبیرستان شد تبدیل نمودند.تاریخ شوش مملو از کسانی است که در آموزش و تحصیل فرزندان شوش زحمت ها کشیدند.

در آن زمان که تحصیل دختران هم کار سختی بود اولین گروه از دختران در سال های قبل از چهل به مدرسه می رفتند و درس می خواندند.کاری که تنها در شهرهای بزرگ صورت می گرفت.تحصیل این نوع افراد با توجه به تفکرات روستایی چندان آسان هم نبود.

نماد آپادانا و ماندانا را باید به صورت کتابی مجزا معرفی نمود.در کنار تحصیل در این دو مدرسه باید کورش را نوعی پیشرفت در تحصیل دانست که اولین دیپلمه های بومی شوش در سال پنجاه و سه موفق به خروج شدند که البته از انگشتان دست خارج نبودند.

تحصیل در شوش را می توان به دو بخش سختی ها و سهلی ها تقسیم نمود.شاید استفاده از این دو واژه کمی بحث برانگیز باشد اما مقایسه ی آن با امروز قابل قبول می گردد.در آن زمان مدرسه مسئول یاددادن ها بود و این وظیفه را به خوبی انجام می داد . از این نظر سختی محسوب می گردید که دانش آموزان مجبور بودند تا هر روز با آمادگی در کلاس ها حاضر شوند.

سختی دیگر استفاده از انواع تنبیهات بود.شاید معمولی ترین آن ها در گوشه ای از کلاس روی یک پا ایستادن و در نوع بعدی آن سطل زباله را بر روی دستان گرفتن بود.البته که بدون دلیل هم این کار انجام نمی گرفت.بیشترین تنبیهات مربوط به عدم آمادگی درسی بود.البته با چوب بر کف دست زدن و در نهایت فلکه کردن هم معمول بود اما میزان آن چندان فراوان نبود.

ورود دانش آموزان در فعالیت های مدرسه هم معمول بود.انواع تلاش ها برای ساختن باغچه ی مدرسه، رنگ آمیزی کردن میز و نیمکت، کارهای بنایی در روزهای جمعه که البته نوعی داوطلبانه بود ،با ذکر این نکته که دانش آموزان احساس جبر می کردند.

خروج دانش آموزان از نظام آموزش و پرورش شوش همراه با سواد  و بلافاصله شغل و کار آماده بود.کافی بود که خواندن و نوشتن را بدانید تا جذب بازار کار شوید.تحصیل در شوش گفته های بسیار  دارد اما نمی توان آن را به کلی مثبت یا منفی دانست .باید مقایسه ای موضوع را بررسی کرد.شاید فردگرایی برای بیان خاطرات بتواند کمک دهنده باشد. امانت داري و اخلاق مداري

استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع   مجاز است.


  
  ._PRINT.   Share

مرتبط باموضوع :

 خاصیت جالب «آیة‌الکرسی» از زبان امام رضا  [ يكشنبه، 25 اسفند ماه، 1392 ] 710 مشاهده
 امیدوارم مسجد جامعی وزیر ارشاد شود  [ يكشنبه، 23 تير ماه، 1392 ] 750 مشاهده
 ازدواج داماد92ساله باعروس 22ساله+عکس  [ چهارشنبه، 19 تير ماه، 1392 ] 2157 مشاهده
 محوطه ی یادمانی فتح المبین ثبت ملی شد  [ دوشنبه، 14 دي ماه، 1394 ] 688 مشاهده
 استقلال‌طلبی و آزادیخواهی با هم توام است  [ شنبه، 16 آذر ماه، 1392 ] 757 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب