امروز:  سه شنبه، 1 آبان ماه، 1397
Preview Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
اخبار برگزیده شوش

مشکل نقدینگی پگاه برای خرید تجهیزات جدید

راه اندازی وزنه برداری شهرستان شوش

رسمی غلط و مرگبـار

 

چغندرقند کشاورزان شوشی مشتری ندارد

نماینده شوش: هدف اصلی تروریست‌ها صحن مجلس بود

اسامی هیئت مدیره جدید منطقه ویژه اقتصای شوش

هشدار مسئول حراست شبکه بهداشت شوش

جزئیات جدید از قتل هولناک پدر و پسر در شوش

 

بازدید میرشکاک از پروژه های بیمارستان شوش

تکمیل ساخت دو پروژه مهم بیمارستان شوش

جزئیات کشف محموله برنج قاچاق در شهر الوان

چاپ کتاب آموزش و پرورش شوش در گذر تاریخ

نگاهی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان شوش

مرگ دلخراش یک کشاورز در شوش

اداره آموزش‌ و پرورش شوش در احتضار

دستگیری رمال و فالگیر کلاهبردار در شوش

ویژه نامه سالروز شهادت فرمانده شهید صفر احمدی

انتصاب سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت شوش

شهرستان شوش در مسیر توسعه ی سیاسی

شوش و تغییرات مدیریتی

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 2

معارفه سرپرست جدید اداره آموزش و پرورش شوش

دستگیری عوامل ناامنی در منطقه ابراهیم آباد

تغییر در راس آموزش و پرورش شهرستان شوش

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 1

اعلام اسامی پرستاران نمونه شهرستان شوش

ترکیب آینده شورای شهر شوش

وضعیت تعاونی ها در شهرستان شوش

گفت و گو با عبدالحسین چعب رزمنده دوران جنگ

دکتر میرشکاک: برای جوانان شوش افسوس می خورم

 
 
 
 
 
 

اشراف کامل دستگاه قضایی به فضای مجازی شوش

ایجاد 226 فرصت شغلی در شهرستان شوش

شهرداری شوش و حلقه مفقوده آن

نگاهی به عملکرد شورا و شهرداری شوش

اعتراضات پنهانی علیه شاه در کاغذ پارس

ماجرای دبیر ریاضی در شوش که ضد شاه بود

شوش، رضایت و نارضایتی - ورزش

توضیحاتی درباره حضور دکتر میرشکاک در یک جلسه

وجود 20 دور برگردان خطرساز در جاده شوش - اهواز

بیکاری در شوش؛ چالشی بزرگ و فاجعه انگیز

تشکیل یک ائتلاف بزرگ انتخاباتی در شوش

هشدار مدیر کل میراث فرهنگی در خصوص شوش

 
 

تقدیر ویژه استاندار خوزستان از فرماندار شوش

آغار بازرسی سرزده از ادارات شهرستان شوش

بلاتکلیفی کارکنان بازنشسته نیشکر هفت تپه

عدم پرداخت مطالبات ذرت کاران شهرستان شوش

  کد خبر: 12621      ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 19 دي ماه، 1396 - 03:30   ._PRINT.  شوش - ایران اُنا: سعید دیناروند رئیس اداره میراث فرهنگی شوش اظهار داشت: محوطه باستانی شوش که ثبت جهانی شده 400 هکتار است و 300 هکتار دیگر نیز به آن‌ها اضافه شده که ثبت ملی هستند. بخشی از زمین‌ها مورداستفاده مردم نیز هست و به بازار جمعه تبدیل‌شده است.
سازمان میراث فرهنگی که خود باید متولی جذب گردشگر باشد، امروز به باور بسیاری از مردم و نخبگان شوشی، به مهم‌ترین مانع تحقق آن تبدیل‌شده است.

به‌تازگی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری صنایع‌دستی خوزستان مخالفت خود را با احداث زیرگذر در چهارراه ورودی شوش به بهانه امکان وجود آثار باستانی در آن اعلام کرد.

ساخت این زیرگذر در جاده اندیمشک – اهواز که بارها به تعویق افتاده تنها پروژه‌ای نیست که با مخالفت میراث فرهنگی روبه‌رو شده است. پل روگذر بیمارستان نظام مافی؛ هتل امیر زرگر و پایانه شوش تنها بخشی از این پروژه‌هاست که با صرف هزینه‌های بسیار برای آن‌ها، پس از مدتی با مخالفت اداره میراث فرهنگی، به‌صورت نیمه‌کاره رهاشده‌اند.

شوش یکی از قدیمی‌ترین سکونت‌گاه‌های شناخته‌شده است که تاریخ بنای آن مربوط به 4200 سال پیش از میلاد است. باوجوداین، نخستین آثار پیداشده یک دهکده مسکونی در آن مربوط به 7 هزار سال پیش از میلاد است.

این شهر باستانی به دلیل اینکه از آغاز حیات آن تاکنون، زندگی شهری در آن جریان دارد به‌عنوان کهن‌ترین شهر جهان شناخته‌شده است. ازاین‌رو در تاریخ 13 تیر 94 در نشست سازمان یونسکو در شهر بن آلمان به‌عنوان قدیمی‌ترین شهر مسکونی دنیا ثبت جهانی شد.

این اتفاق موجی از خوشحالی را در بین شهروندان شوشی به راه انداخت. مردمی که این روزها با مشکلات اقتصادی فراوانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و بسیاری از جوانان آن از بیکاری رنج می‌برند، امیدوار بودند پس از جهانی‌شدن شهرشان، سیلی از گردشگران داخلی و خارجی به آنجا گسیل شوند تا در سایه رونق شهر، به امرارمعاش بپردازند.

اما شاهد آن بودیم که امیدهای مردم شوش رفته‌رفته رنگ باخت زیرا جذب گردشگر و رونق اقتصادی به زیرساخت‌های اولیه نیاز دارد، زیرساخت‌هایی که فراهم کردن یک‌به‌یک آن با مخالفت اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی روبه‌رو شد.

سازمانی که باید خود متولی جذب گردشگر باشد، امروز به باور بسیاری از مردم و نخبگان شوشی، به مهم‌ترین مانع تحقق آن تبدیل‌شده است.

حمزه سواری 25 ساله از شهروندان شوشی می‌گوید: به دلیل عدم وجود تقاطع‌های غیر هم‌سطح در جاده اصلی، به‌طور مستمر شاهد وقوع تصادفات خطرناک هستیم. به‌راستی چرا به بهانه‌های واهی با جان مردم شهر بازی می‌شود؟

احسان یکی از ورزشکاران شوشی نیز می‌گوید: «زمین‌های خاکی فوتبال که برای بسیاری از جوانان خاطره‌ساز است، با تعصب بی‌جای مسئولان میراث فرهنگی متروکه شده‌اند.»

نماینده شوش در مجلس شورای اسلامی نیز ماه قبل در نطق میان دستور خود با تأکید بر اینکه سازمان میراث فرهنگی برنامه‌ای برای توسعهٔ گردشگری شوش ندارد، گفته بود: «این سازمان در برابر کار دیگر بخش‌ها و جذب سرمایه بخش خصوصی مانع‌تراشی می‌کند.»

نوری افزود: «شوش دانیال با دارا بودن دو اثر ثبت جهانی، زیرساخت‌های لازم برای میزبانی گردشگران را ندارد.»

اما رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شوش نظر دیگری دارد و در این رابطه می‌گوید: «میراث فرهنگی قوانین مخصوص خود را دارد که باید رعایت شوند.»

وی با بیان اینکه 80 میلیون ایرانی صاحب واقعی این زمین‌ها هستند، می‌افزاید: «زمین‌های دیگری نیز در مجاورت شهر شوش وجود دارد که متعلق به میراث فرهنگی نیستند، چرا در آن‌ها کاری صورت نمی‌گیرد؟»

سعید دیناروند ادامه می‌دهد: «محوطه باستانی شوش که ثبت جهانی شده 400 هکتار است و 300 هکتار دیگر نیز به آن‌ها اضافه شده که ثبت ملی هستند. بخشی از زمین‌ها مورداستفاده مردم نیز هست و به بازار جمعه تبدیل‌شده و بخشی از زمین‌ها نیز توسط اداره میراث فرهنگی خریداری‌شده است.»

رئیس شورای اسلامی شوش اما ضمن انتقاد شدید از مخالفت سازمان میراث فرهنگی با احداث زیرگذر ورودی شوش، می‌گوید: «درگذشته محل احداث زیرگذر به دلیل احداث سازه‌های روگذر فعلی، حفاری‌شده است و اگر آثاری در آن جا وجود داشت از سال‌های قبل مشخص می‌شد.»

سید حکیم موسوی می‌افزاید: «میراث فرهنگی در برابر پروژه‌های عمرانی شهر کارشکنی می‌کند و حتی با کاشت چمن در بخشی از آن نیز مخالف است. ما برای احداث زیرگذر با پیمانکار قرارداد بستیم و کار آغازشده است، در صورت تعطیلی این پروژه چه کسی هزینه‌های آن را می‌پردازد؟»

وی می‌گوید: «اداره میراث به چه دلیل باید عرصه باستانی 400 هکتاری را به بیش از 700 هکتار افزایش دهد؟»

میراث فرهنگی هر منطقه درواقع آیینه جان، اندیشه و معنویت و هویت فرهنگی آن است و هر ملتی همان‌قدر دارای شخصیت هویت و اصالت ریشه و ارزش تاریخی است، که مستنداتی به‌عنوان میراث فرهنگی از خود ارائه نماید.

در بین مردم رنج‌کشیده شوش دانیال نیز هیچ‌کس اهمیت حفظ آثار باستانی را انکار نمی‌کند چراکه نشان‌دهنده هویت و تمدن کهن این دیار است اما خواسته آنان این است که سازمان میراث فرهنگی برای ایجاد زیرساخت‌های جذب گردشگر، تعامل و انعطاف بیشتری از خود نشان دهد.

واقعیت هم این است که شهری فاقد هتل، پایانه و جاده مناسب تنها با یدک کشیدن لقب "شهر جهانی" نمی‌تواند در زمینه گردشگری رشد یابد.

بسیاری بر این باورند که با هر یک روز تأخیر در مسیر رونق شهر و اشتغال جوانان آن، آسیب‌های اجتماعی دامن افراد بیشتری را می‌گیرد و ممکن است تبعات جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد.

گزارش از احمد خنیفر - فارس امانت داري و اخلاق مداري

استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع   مجاز است.


  
  ._PRINT.   Share

مرتبط باموضوع :

 استقبال از پیکر سردار شهید طرفی در شوش  [ شنبه، 1 خرداد ماه، 1395 ] 458 مشاهده
 معارفه بخشدار جدید فتح المبین شوش  [ جمعه، 16 اسفند ماه، 1392 ] 1046 مشاهده
 محمدی نژاد رئیس ستاد قرارگاه فرهنگی شوش شد  [ جمعه، 5 آذر ماه، 1395 ] 296 مشاهده
 امیر حسنوندی: شعارم عمل است  [ يكشنبه، 6 دي ماه، 1394 ] 711 مشاهده
 انقلاب اسلامی از دیدگاه کشورهای دوست و دشمن  [ پنجشنبه، 16 بهمن ماه، 1393 ] 803 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب