امروز:  شنبه، 29 دي ماه، 1397
Preview Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
اخبار برگزیده شوش

مشکل نقدینگی پگاه برای خرید تجهیزات جدید

راه اندازی وزنه برداری شهرستان شوش

رسمی غلط و مرگبـار

 

چغندرقند کشاورزان شوشی مشتری ندارد

نماینده شوش: هدف اصلی تروریست‌ها صحن مجلس بود

اسامی هیئت مدیره جدید منطقه ویژه اقتصای شوش

هشدار مسئول حراست شبکه بهداشت شوش

جزئیات جدید از قتل هولناک پدر و پسر در شوش

 

بازدید میرشکاک از پروژه های بیمارستان شوش

تکمیل ساخت دو پروژه مهم بیمارستان شوش

جزئیات کشف محموله برنج قاچاق در شهر الوان

چاپ کتاب آموزش و پرورش شوش در گذر تاریخ

نگاهی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان شوش

مرگ دلخراش یک کشاورز در شوش

اداره آموزش‌ و پرورش شوش در احتضار

دستگیری رمال و فالگیر کلاهبردار در شوش

ویژه نامه سالروز شهادت فرمانده شهید صفر احمدی

انتصاب سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت شوش

شهرستان شوش در مسیر توسعه ی سیاسی

شوش و تغییرات مدیریتی

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 2

معارفه سرپرست جدید اداره آموزش و پرورش شوش

دستگیری عوامل ناامنی در منطقه ابراهیم آباد

تغییر در راس آموزش و پرورش شهرستان شوش

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 1

اعلام اسامی پرستاران نمونه شهرستان شوش

ترکیب آینده شورای شهر شوش

وضعیت تعاونی ها در شهرستان شوش

گفت و گو با عبدالحسین چعب رزمنده دوران جنگ

دکتر میرشکاک: برای جوانان شوش افسوس می خورم

 
 
 
 
 
 

اشراف کامل دستگاه قضایی به فضای مجازی شوش

ایجاد 226 فرصت شغلی در شهرستان شوش

شهرداری شوش و حلقه مفقوده آن

نگاهی به عملکرد شورا و شهرداری شوش

اعتراضات پنهانی علیه شاه در کاغذ پارس

ماجرای دبیر ریاضی در شوش که ضد شاه بود

شوش، رضایت و نارضایتی - ورزش

توضیحاتی درباره حضور دکتر میرشکاک در یک جلسه

وجود 20 دور برگردان خطرساز در جاده شوش - اهواز

بیکاری در شوش؛ چالشی بزرگ و فاجعه انگیز

تشکیل یک ائتلاف بزرگ انتخاباتی در شوش

هشدار مدیر کل میراث فرهنگی در خصوص شوش

 
 

تقدیر ویژه استاندار خوزستان از فرماندار شوش

آغار بازرسی سرزده از ادارات شهرستان شوش

بلاتکلیفی کارکنان بازنشسته نیشکر هفت تپه

عدم پرداخت مطالبات ذرت کاران شهرستان شوش

  کد خبر: 12809      ارسال شده در مورخه : يكشنبه، 20 اسفند ماه، 1396 - 03:30   ._PRINT.  شوش - ایران اُنا: نخستین و شاید قدیمی ترین قبرستان ها را می توان در اطراف حرم دانیال یافت.آن طور که گفتند این قبرستان از ابتدای میدان یا زهرای امروزی آغاز می گشت و تا روبروی حسینیه ی اعظم ادامه داشت.
استاد جعفر دیناروند - رئیس مرکز بررسی های اجتماعی ایران اُنا: پرداختن به موضوع قبرستان ها در شوش دارای بار ارزشی است.این بدان معناست که با توجه به این مکان های مقدس بتوان از یادگاران و نیاکان خویش نام برد و آن ها را مهم تلقی نمود.این مهم خصوصا برای کسانی که خدمتگزار به شوش بودند بسیار پر رنگ تر خواهد بود.

نوشته های امروز من حاصل تحقیقات میدانی از بزرگان و پیران آن زمان و نیز انواعی از مشاهدات است.دلیل اینکه شوش دارای قبرستان های معنا داری بود مربوط به مذهبی بودن آن می باشد به طوری که اکثر قبرستان های قدیمی شوش دارای پیامبر یا امام زادگان بودند.

نخستین و شاید قدیمی ترین قبرستان ها را می توان در اطراف حرم دانیال یافت.آن طور که گفتند این قبرستان از ابتدای میدان یا زهرای امروزی آغاز می گشت و تا روبروی حسینیه ی اعظم ادامه داشت.بیشترین توجه به درون محوطه بود به طوری که افراد مهم و معتقد تقاضای دفن در محوطه را داشتند.در این میان خدمتگزاران و افرادی که خادم حضرت دانیال بودند در اطراف ضریح یا نزدیک به آن دفن می شدند.بقایای بسیاری از این قبور موجودند.

آنچه من از مرحوم پدرم شنیدم.پدر بزرگم دقیقا روبروی حسینیه ی اعظم و زیر مغازه های روبرو دفن است و از این نظر هر زمانی که از ان مکان رد می شدند فاتحه ای می خواندند.تایید چنین قبرستانی مورد نظر بسیاری از بزرگان و قدیمی های شوش بود.

دومین قبرستانی که در شوش موجود بود و من نیز آن را مشاهده کردم قبرستان عبدالله بن علی بود.همان مکانی که امروز دعبل خزائی نامیده می شود.دیواری گلی داشت و محوطه ای جدای از بیرون به خود اختصاص داده بود.البته وسعت این قبرستان بسیار بیشتر بود به طوری که جاده های امروز اطراف و نیز مغازه های ساخته شده همه قبر بودند.

افراد معروف را در درون محوطه دفن می کردند.شاید مهم ترین و خدمتگزار ترین افراد خانواده ی شهید دانش باشند که  چند نسل درآن مکان خفته اند.علت اصلی آن نیز علاقه ی این خاندان به شوش و دانیال پیامبر بود.قبرستان عبدالله بن علی دارای امکانات دفن موقت برای ارسال به نجف و کربلا نیز بود.کاروان های کربلا اموات را از این مکان به عراق می بردند.من شخصا شاهد چندین مورد در دهه ی پنجاه بودم.

قبرستان غیب بن علی هم یکی از قبرستان های قدیمی شوش بود که بیشتر مورد توجه ی روستاییان قرار داشت.همین مکانی که امروز موجود است و مشاهده ی قبرها نشان دهنده ی قدیمی بودن آن هاست.آنچه مرحوم پدرم نقل می کرد.دو نفر از عموهایم و نیز مادر بزرگ در این مکان دفن شده اند.البته آثاری به نام نوشته در آن زمان موجود نبود و فقط علامت هایی مانند شانه که نشان دهنده ی مونث بودن بود امروز نیز قابل مشاهده است.

قبرستان عباس که همان گلزار امروز باشد یکی از نزدیک ترین مکان ها برای دفن اموات بود.بسیار وسیع و در بیابانی برهوت قرار داشت.بیشتر مردم عمله از این مکان استفاده می کردند.این مهم خصوصا بعد از تعطیلی قبرستان حرم و نیز کاهش مکان در عبدالله بن علی مورد استفاده ی بیشتری قرار گرفت.

افراد معروف و نیز کسانی که تقاضاهای خاصی داشند در اطراف ضریح و در درون آن دفن می شدند که البته کار چندان ساده ای هم نبود.مقبره دارای دیواری بلند و گلی بود که به مرور از بین رفت اما تصاویری از آن زمان موجود است که وضعیت آن را نشان می دهد.پدر،مادر و خانواده ی پدری من از جمله عمه و عمویم در این مکان دفن هستند.

از دیگر مواردی که می توان به آن اشاره نمود قبرستان آخراسفالت است.در این مکان دو قبرستان موجود بود.یکی همان مکانی که امروز شهدا نیز در آن مدفونند و بسیار کوچک و محصور است که در ابتدای تشکیل که اواخر دهه ی چهل  به نام حسن آباد معروف بود.علت آن نیز این بود که مرحوم حسن پشتکوهیان باوی اولین نفری بود که در آن دفن گردید.دارای امکانات غسل و کفن بود اما به دلیل اختلافات ملکی توسعه نیافت و به همان شکل باقی ماند.امکانات آن نیز از بین رفت.

قبرستان دوم در آخراسفالت دقیقا بغل مسجد امام رضای امروزی قرار داشت.مکانی که نزدیک میدان امروز شهداست و مردم عزیران خود را در آن مکان دفن می کردند.من این مکان را دیدم و دقیقا شکل آن را به یاد دارم.بعد از تغییراتی که در میدان به وجود آمد و محل قبلی آن که نیزارهای وسیعی بود و خاکرزیی گردید این مکان نیز برداشته شد و متاسفانه گاه استخوان ها نیز همراه با خاک برداری نمایان می گشت و به رودخانه ی شاوور ریخته می شد.

بررسی قبرستان های شوش و نیاز به کسب اطلاعات باعث می شود که یک بار دیگر قدیمی های شوش شناخته شوند و مردم نیز از بزرگان خود تجلیل نمایند.شاید نام بردن از همه میسر نباشد اما در حداقل شکل قبور افرادی که در طی سال ها خدام حضرت بودند معین هستند.ایکاش ادارات فرهنگی ما تفکری در این زمینه به اجرا می گذاشتند.فراموشی بزرگان بدترین کاری است که می توان نمود. امانت داري و اخلاق مداري

استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع   مجاز است.


  
  ._PRINT.   Share

مرتبط باموضوع :

 کنار سایت‌های جهانی جای خواب نیست!  [ چهارشنبه، 29 مرداد ماه، 1393 ] 726 مشاهده
 انتقاد مسعود رشنو از وضعیت خدمات شهری شوش  [ شنبه، 16 آبان ماه، 1394 ] 695 مشاهده
 اولین جلسه شورای سلامت شوش در سال 95  [ يكشنبه، 22 فروردين ماه، 1395 ] 516 مشاهده
 تلفات آب در بخش شاوور زیاد است  [ چهارشنبه، 17 آذر ماه، 1395 ] 283 مشاهده
 صدای مخاطبین  [ شنبه، 11 آذر ماه، 1396 ] 162 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب