امروز:  شنبه، 3 فروردين ماه، 1398
Preview Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
اخبار برگزیده شوش

مشکل نقدینگی پگاه برای خرید تجهیزات جدید

راه اندازی وزنه برداری شهرستان شوش

رسمی غلط و مرگبـار

 

چغندرقند کشاورزان شوشی مشتری ندارد

نماینده شوش: هدف اصلی تروریست‌ها صحن مجلس بود

اسامی هیئت مدیره جدید منطقه ویژه اقتصای شوش

هشدار مسئول حراست شبکه بهداشت شوش

جزئیات جدید از قتل هولناک پدر و پسر در شوش

 

بازدید میرشکاک از پروژه های بیمارستان شوش

تکمیل ساخت دو پروژه مهم بیمارستان شوش

جزئیات کشف محموله برنج قاچاق در شهر الوان

چاپ کتاب آموزش و پرورش شوش در گذر تاریخ

نگاهی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان شوش

مرگ دلخراش یک کشاورز در شوش

اداره آموزش‌ و پرورش شوش در احتضار

دستگیری رمال و فالگیر کلاهبردار در شوش

ویژه نامه سالروز شهادت فرمانده شهید صفر احمدی

انتصاب سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت شوش

شهرستان شوش در مسیر توسعه ی سیاسی

شوش و تغییرات مدیریتی

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 2

معارفه سرپرست جدید اداره آموزش و پرورش شوش

دستگیری عوامل ناامنی در منطقه ابراهیم آباد

تغییر در راس آموزش و پرورش شهرستان شوش

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 1

اعلام اسامی پرستاران نمونه شهرستان شوش

ترکیب آینده شورای شهر شوش

وضعیت تعاونی ها در شهرستان شوش

گفت و گو با عبدالحسین چعب رزمنده دوران جنگ

دکتر میرشکاک: برای جوانان شوش افسوس می خورم

 
 
 
 
 
 

اشراف کامل دستگاه قضایی به فضای مجازی شوش

ایجاد 226 فرصت شغلی در شهرستان شوش

شهرداری شوش و حلقه مفقوده آن

نگاهی به عملکرد شورا و شهرداری شوش

اعتراضات پنهانی علیه شاه در کاغذ پارس

ماجرای دبیر ریاضی در شوش که ضد شاه بود

شوش، رضایت و نارضایتی - ورزش

توضیحاتی درباره حضور دکتر میرشکاک در یک جلسه

وجود 20 دور برگردان خطرساز در جاده شوش - اهواز

بیکاری در شوش؛ چالشی بزرگ و فاجعه انگیز

تشکیل یک ائتلاف بزرگ انتخاباتی در شوش

هشدار مدیر کل میراث فرهنگی در خصوص شوش

 
 

تقدیر ویژه استاندار خوزستان از فرماندار شوش

آغار بازرسی سرزده از ادارات شهرستان شوش

بلاتکلیفی کارکنان بازنشسته نیشکر هفت تپه

عدم پرداخت مطالبات ذرت کاران شهرستان شوش

  کد خبر: 12895      ارسال شده در مورخه : شنبه، 12 خرداد ماه، 1397 - 03:30   ._PRINT.  شوش - ایران اُنا: در شوش غسالخانه ای وجود نداشت و شستن میت در کنار رودخانه ی شاوور انجام می گرفت. من بسیاری از این مراسم ها را دیدم و به خوبی به یاد دارم. جنازه را بر روی لبون های(نی های خود رو) کنار آب می خواباندند و با استفاده از سطل آب بر روی او آب می پاشیدند و پس از اطمینان از تمیز بودن به وسیله ی کافور کامل می کردند و آنگاه کفن می نمودند.
استاد جعفر دیناروند - رئیس مرکز بررسی های اجتماعی ایران اُنا: انواع عزاداری ها در شوش به دو شکل عمده قابل مطرح شدن است.اول عزاداری هایی که برای سید الشهدا خصوصا محرم و صفر اجرا می شد که این را در بخش مخصوص به خود مطرح کرده ام و دیگر مراسمی که در مرگ عزیزان اجرا می شد و شوش دارای سنت ها و روش های مختلفی در طول زمان بود.ما دومی را تعقیب می کنیم و اشکال مختلف آن را تا به امروز بیان می  داریم.

این عزاداری ها دارای چند بخش عمده بود.اولین آن مراسم غسل دادن بود که در شوش طی زمان تغییرات زیادی را به خود دیده است.دوم تشیع جنازه است که آن نیز دارای شکل های متفاوتی در طول زمان بود و هنوز هم متغیر می گردد.سوم زمان عزاداری است که آن نیز تا به امروز بسیار متفاوت گشته و گاه با گذشت زمان به فراموشی سپرده شده است.

بررسی خاطرات عزاداری عزیران را می توان به عنوان بخشی از تاریخ مردم شوش مطرح کرد اما این بدان معنی نیست که همه ی آنچه گذشته، مورد تایید یا رد شدن باشد.این ها اطلاعاتی از اجداد ما در شوش است که بر باورهای خود باقی ماندند و سنت هایی را اجرایی نمودند.

آنچه من به یاد دارم کم بودن مرگ و میر در شوش آن زمان است.این مهم خصوصا برای من که دهه ی چهل را به خوبی به یاد دارم قابل تعریف است.شنیده ها نیز حاکی از همین وضعیت در دهه ی سی است.مراسماتی که تقریبا تا ابتدای دهه ی پنجاه ثابت بود اما از این زمان به بعد و البته به آهستگی تغییراتی را پذیرفت.شدت این تغییرات بعد از انقلاب دارای سرعت بیشتری گشت.

در شوش آن زمان دو نوع نگرش در مورد عزاداری حاکم بود.یکی باورهایی که ناشی از لر بودن مردم بود و دیگری سنت هایی که اعراب به آن پایبند بودند.شاید جالب ترین نکته در این دو شکل تشابهات آن ها باشد.به همین دلیل است که برای بیان مراسم عزاداری بیشتر تشابهات را مطرح می کنند و البته این به معنای نداشتن تفاوت ها نیست.

با مرگ یک عزیر شرایط سن و جوان یا پیر بودن او بر نوع برداشت ها و عکس العمل ها تاثیر گذار بود.به طور مثال اگر جوانی فوت می کرد این بسیار دردناک تر از سایر موارد بود و مردم اطراف نیز سعی داشتند تا بیشتر همدردی کنند.همدردی نیز دارای اشکال ثابتی بود که شاید نتوان همه را به طور کامل توضیح داد.

در شوش غسالخانه ای وجود نداشت و شستن میت در کنار رودخانه ی شاوور انجام می گرفت.من بسیاری از این مراسم ها را دیدم و به خوبی به یاد دارم.جنازه را بر روی لبون های(نی های خود رو) کنار آب می خواباندند و با استفاده از سطل آب بر روی او آب می پاشیدند و پس از اطمینان از تمیز بودن به وسیله ی کافور کامل می کردند و آنگاه کفن می نمودند.تابوت آن زمان  هم مانند امروز نبود و بسیار ساده و از دو چوب بلند که به طول کشیده شده بودند و چوب هایی دیگر مایل بر آن قرار داشتند،تشکیل شده بود.

با گفتن لااله الا الله تابوت را به سمت قبرستان می بردند.در مورد قبرستان های شوش در موضوع خویش آن ها را بیان خواهم داشت.بعد از دفن و البته قبل از غروب آفتاب مرغی را ذبح می کردند وبعد از سرخ کردن و به نیت خواندن فاتحه به کسانی که در دفن میت شرکت داشتند می دادند و آن را شام اول قبر می نامیدند.

بعضی از افراد دلسوز نیز مقداری از خاک میت را در آب مخلوط می کردند و بدون اینکه صاحب میت بداند به او تقدیم می کردند تا رفع تشنگی کند.این باور که با خوردن خاک میت فراموشی زودتر خواهد آمد تلاش می کردند تا از درد و غم صاحب میت بکاهند.

در ابتدای تشکیل شوش زمان برگزاری مراسم  پانزده روز یا دو هفته بود.در این مدت با انواع غذاها و چای یا قهوه ،سیگار و قلیان از مردم پذیرایی می شد و هر روز ناهار و شام تدارک دیده می شد.کسانی که بیشترین حضور را داشتند مهم ترین و دلسوز ترین محسوب می گشتند.مراسم سه روز صبح بر سر مزار هم همیشه اجرایی می شد.

سیاه پوشیدن کاملا عادی و برای مردان ریش تراشی مرسوم بود.در این زمان که معمولا مردان به احترام میت ریش های خود را نمی تراشیدند و در واقع نوعی همدردی می کردند این مراسم برگزار می شد و خرج آن بر عهده ی صاحب میت بود.این مراسم را سرتراشان می گفتند.زن ها نیز یقه پاره می کردند و معمولا برای این انسان ها هم بعد از چهل روز پارچه ای تهیه می شد و تقدیم می گردید.

زمان سیاه پوشی برای نزدیکان کمتر از یک سال نبود و مردمی که دارای رادیو و بعد تلویزیون بودند حداقل تا زمانی که صاحب میت به خانه آن ها نیابد وسایل خود را روشن نمی کردند.صاحب میت طبق رسمی از پیش تعیین شده به خانه ها می رفت و شخصا رادیو یا تلویزیون آن ها را روشن می کرد.

خاطرات مراسم عزاداری در شوش به این محدود نبود و شامل موضوعات دیگری نیز می گشت که باید برای آن وقت های فراونی اختصاص داد.موضوعاتی مانند چگونگی شکل قبرها،نوشته های روی آن ها،نشانه هایی برای نشان دادن مرد یا زن بودن و امثال آن قابل ارائه هستند.این ها تنها بخشی از موضوع است.پرداختن به تاریخ شوش می تواند راه را برای بازبینی و تکمیل کار هموار کند.

بدون شک استفاده از موسیقی سنتی و خواندن های دردآور در هر دو شکل میان اعراب و لرها رسم بود.استفاده از اسب برای نشان دادن ابهت میت و میزان احترام او نیز جاری بود.تیراندازی که گاه تا به امروز نیز ادامه دارد در آن زمان نیز امری لازم به شمار می رفت.گرچه این تیراندازی برای همه ی اشخاص نبود.

عزاداری در میان مردم شوش می تواند نوعی الگو از وفاداری به سایر افرادی باشد که زمانی در میان آن ها می زیستند.در این میان نقش همدلی برای ادامه ی بهزیستی و همزیستی بسیار پر رنگ بود.شاید بتوان این مطلب را یکی از دلایل عمده در همبستگی میان طوایف مختلف شوش نامگذاری کرد.باور شوشی هم در مورد غم این بود که اگر بار اندوه تقسیم شود تحمل آن آسان تر خواهد بود. امانت داري و اخلاق مداري

استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع   مجاز است.


  
  ._PRINT.   Share

مرتبط باموضوع :

 تقدیر مدیرکل ارشادخوزستان از استاددیناروند  [ چهارشنبه، 16 فروردين ماه، 1396 ] 321 مشاهده
 سکانسی عجیب ازسناریوی یک پروژه عمرانی درشوش  [ چهارشنبه، 15 شهريور ماه، 1396 ] 330 مشاهده
 ایران اسلامی آماده خلق حماسه سیاسی است  [ پنجشنبه، 6 اسفند ماه، 1394 ] 338 مشاهده
 مایه کوبی طیور بومی در روستاهای شوش  [ چهارشنبه، 10 آذر ماه، 1395 ] 279 مشاهده
 انتصاب معاون توسعه منطقه ای ایران انا  [ پنجشنبه، 7 دي ماه، 1396 ] 247 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب