امروز:  شنبه، 3 فروردين ماه، 1398
Preview Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
اخبار برگزیده شوش

مشکل نقدینگی پگاه برای خرید تجهیزات جدید

راه اندازی وزنه برداری شهرستان شوش

رسمی غلط و مرگبـار

 

چغندرقند کشاورزان شوشی مشتری ندارد

نماینده شوش: هدف اصلی تروریست‌ها صحن مجلس بود

اسامی هیئت مدیره جدید منطقه ویژه اقتصای شوش

هشدار مسئول حراست شبکه بهداشت شوش

جزئیات جدید از قتل هولناک پدر و پسر در شوش

 

بازدید میرشکاک از پروژه های بیمارستان شوش

تکمیل ساخت دو پروژه مهم بیمارستان شوش

جزئیات کشف محموله برنج قاچاق در شهر الوان

چاپ کتاب آموزش و پرورش شوش در گذر تاریخ

نگاهی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان شوش

مرگ دلخراش یک کشاورز در شوش

اداره آموزش‌ و پرورش شوش در احتضار

دستگیری رمال و فالگیر کلاهبردار در شوش

ویژه نامه سالروز شهادت فرمانده شهید صفر احمدی

انتصاب سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت شوش

شهرستان شوش در مسیر توسعه ی سیاسی

شوش و تغییرات مدیریتی

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 2

معارفه سرپرست جدید اداره آموزش و پرورش شوش

دستگیری عوامل ناامنی در منطقه ابراهیم آباد

تغییر در راس آموزش و پرورش شهرستان شوش

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 1

اعلام اسامی پرستاران نمونه شهرستان شوش

ترکیب آینده شورای شهر شوش

وضعیت تعاونی ها در شهرستان شوش

گفت و گو با عبدالحسین چعب رزمنده دوران جنگ

دکتر میرشکاک: برای جوانان شوش افسوس می خورم

 
 
 
 
 
 

اشراف کامل دستگاه قضایی به فضای مجازی شوش

ایجاد 226 فرصت شغلی در شهرستان شوش

شهرداری شوش و حلقه مفقوده آن

نگاهی به عملکرد شورا و شهرداری شوش

اعتراضات پنهانی علیه شاه در کاغذ پارس

ماجرای دبیر ریاضی در شوش که ضد شاه بود

شوش، رضایت و نارضایتی - ورزش

توضیحاتی درباره حضور دکتر میرشکاک در یک جلسه

وجود 20 دور برگردان خطرساز در جاده شوش - اهواز

بیکاری در شوش؛ چالشی بزرگ و فاجعه انگیز

تشکیل یک ائتلاف بزرگ انتخاباتی در شوش

هشدار مدیر کل میراث فرهنگی در خصوص شوش

 
 

تقدیر ویژه استاندار خوزستان از فرماندار شوش

آغار بازرسی سرزده از ادارات شهرستان شوش

بلاتکلیفی کارکنان بازنشسته نیشکر هفت تپه

عدم پرداخت مطالبات ذرت کاران شهرستان شوش

  کد خبر: 12905      ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 22 خرداد ماه، 1397 - 03:30   ._PRINT.  شوش - ایران اُنا: کیفیت نامناسب آب شرب روستاهای بخش شاوور شهرستان شوش علاوه بر بوی بد، وجود قورباقه در آب شرب این روستاها باعث نگرانی مردم شده است.
وضعیت آب شرب و کشاورزی مردم روستاهای خوزستان روزبه روز بحرانی‌تر می‌شود، شهرستان شوش یکی از پرآب‌ترین شهرهای خوزستان به دلیل جاری بودن رودخانه کرخه، شاوور و دز به حساب می‌آید اما این روزها مردم روستاهای این شهرستان مشکل آب شرب دارند و به کشاورزان به دلیل خشکسالی اجازه کشت داده نمی‌شود.

توجه به وضعیت‌ تاسف‌‌بار مشکل آب شرب روستاهای بخش شاوور مدت‌هاست، مورد کم‌مهری و بی‌توجهی مسئولین استانی و کشوری قرار گرفته است. در روزهای اخیر تصاویری در مورد کیفیت نامناسب آب شرب روستاهای بخش شاوور در فضاهای مجازی منتشر شده که باعث نگرانی روستائیان بخش شاوور شوش شده و خواستار پیگیری و رفع این مشکل از سوی مسئولین شدند.

منصوری یکی از اهالی روستاهای بخش شاوور شوش در گفت‌‌وگو با خبرنگار ایران اُنا، در ارتباط با وضعیت نامناسب آب شرب این منطقه اظهار داشت: آب شرب روستاهای بخش شاوور فقط اسم آب شرب هست، حتی برای شستشو و استحمام هم نمیشود از آن استفاده شود.

وی گفت: قبلا با کلر آب را تصفیه می‌کردیم و کم کم که آب رودخانه دز کم شد، در این چند سال با استفاده از تصفیه خانه آب را خریداری می‌کنیم، خوزستانی که آب دیگر استان‌ها را تامین می‌کند اما در آب شرب مردم خود مانده است.

مسئولین فقط وعده می‌دهند، هیچ مشکلی برطرف نشده است

منصوری تصریح کرد: تاسیسات خلیفه حیدر در کنار دز واقع شده است و آب 38 روستا را تامین می‌کند تاسیساتی که فقط اسمش تاسیسات هست آب از رودخانه وارد حوضچه‌ می‌شود و بعد بدون هیچ اقدامی وارد لوله شدا و به خانهای مردم انتقال داده می‌شود. این تاسیسات شاید 15 سالی عمر دارند که از بدترین جای ممکن لوله‌ها عبور داده شد، از وسط نیزارها و زمین‌های کشاورزی و باتلاقی انتقال داده شده است.

به گفته وی: مسئولان فقط وعده و قول برطرف کردن مشکل را می‌دادند ولی هیچ مشکلی برطرف نشده است. در این چند ماهه فاجعه بزرگ آب تاسیسات با کم شدن رودخانه دز و فاضلابی بودن مشکل جدیدی برای مردم ایحاد کرده است. متاسفانه آب پراز میکروب‌ و بچه قورباقه شده که بوی آن هم غیر قابل تحمل بوده است.

درخواست کمک اهالی روستاهای مزرعه از قرارگاه سازندگی خاتم‌

منصوری افزود: یک راه حل مناسبی برای برطرف کردن مشکل آب شرب روستاهای منطقه آهودشت وجود دارد، در 25 الی30کیلومتری تاسیسات خلیفه حیدر چاه‌ آب معروف به منطقه خماط وجود دارد.

وی تصریح کرد: در نمونه‌برداری ‌های که از آب این چاه گرفته شده معلوم شد که آب این چاه نیاز به هیچ تصفیه خانه‌ای ندارد. آب این چاه‌ از آب معدنی هم بهتر بوده و از چاهای خود جوش تشکیل می‌شود.

به گفته وی با حفر و تجهیزات یک یا دو حلقه چاه و احداث ایستگاه جدید پمپاژ در مجمتع آبرسانی خلیفه حیدر "آهودشت" می‌توان از طریق خط انتقال حدود 30 کلیومتر لوله گذاری آب سالم از چاه منطقه خماط به تاسیسات خلیفه حیدر منطقه آهودشت یا روستاهای مزرعه انتقال داده شود.

منصوری یکی از اهالی روستاهای بخش شاوور شوش یادآورشد: اهالی روستاهای مزرعه و منطقه آهودشت از مسئولان کشوری، استانی و همچنین قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا برای حل مشکل آب شرب درخواست کمک نمودند.

اختصاص اعتبار برای رفع مشکل آب شرب روستایی

سیدراضی نوری نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی در ارتباط با مشکل آب شرب روستاهای بخش شاوور اظهارداشت: آلودگی آب به دلیل فرسودگی شبکه، شکستگی لوله‌ها و کمبود امکانات آبرسانی با تانکر توسط اداره آب فاضلاب روستایی شهرستان شوش وضعیت معیشتی در روستاهای بخش شاوور را با بحران مواجه کرده است.

وی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته، جذب اعتبارات و فراهم کردن شرایط رفع این مشکلات افزود: برای رفع مشکل آب روستایی پیگیری‌ها و اعتباراتی اختصاص داده شده است ولی برطرف شدن این معضلات نیاز به اقدام جهادی دستگاه‌های اجرایی دارد.

نماینده مردم شوش در مجلس تصریح کرد: بی توجهی به خواسته‌ها و نیازهای مردم زمینه ساز بحران در استان خوزستان است که تبعات اجتماعی و امنیتی جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

تعویض 20 کیلومتر از لوله‌های خط انتقال آبرسانی روستاهای آهودشت

محمد رازقی رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان شوش در نشست شورای سلامت این شهرستان اظهار داشت: آب آشامیدنی 38 روستای منطقه آهودشت بخش شاوور از محل مجتمع آبرسانی آهودشت " خلیفه‌حیدر" تامین می‌شود که این مجتمع با گذشت 10 سال از زمان بهره‌برداری فرسوده شده و آبرسانی به این روستاها را مشکل کرده است.

وی گفت: به دلیل فرسودگی لوله‌های خط انتقال آبرسانی مجتمع خلیفه حیدر، کار تعمیر و بازسازی خط انتقال این مجتمع آبرسانی از سال گذشته آغاز شده است.

رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان شوش افرود: طول خط انتقال آبرسانی روستاهای منطقه آهودشت "خلیفه‌حیدر" بخش شاوور 40 کیلومتر است که حدود 20 کیلومتر از این خط انتقال آب کاملا فرسوده بوده و نیاز به بازسازی دارد.

وی تصریح کرد: با تامین لوله‌های مورد نیاز آبرسانی تعویض 20 کیلومتر از خط انتقال آبرسانی روستاهای آهودشت در حال انجام بوده اما به دلیل برخی مشکلات این پروژه پیشرفت خوبی نداشته است.

تأمین آب شرب اصلی‌ترین اولویت کاری دولت در سال 97 است

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در نشست شورای عالی آب اظهار داشت: در شرایطی قرار گرفته‌ایم که خشکسالی تقریباً تمام استان‌های کشور را در بر گرفته و حل مشکل محدودیت منابع آب شرب باید بعنوان یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها در دستور باشد.

وی گفت: امروز کمبود آب مسئله نخست کشور است به همین دلیل با توجه به اینکه به فصل گرما نزدیک می‌شویم باید تامین آب شرب برای مردم را بعنوان یک اولویت جدی دنبال کنیم.

به گزارش خبرگزاری ایران اُنا، در خوزستان و شهرستان شوش علاوه بر خطر کمبود آب و خشکسالی با خطر آلودگی آب و کیفیت آب مواجه هستیم و چه بسا خطر آلودگی آب در روستاهای شهرستان شوش جدی‌تر از خطر کمبود آب باشد.‌‌‌

بخش شاوور از توابع شهرستان شوش در شمال خوزستان، با 2 شهر الوان و شاوور شامل 120 روستا است.

گزارش از خبرنگار ایران اُنا: سجاد عبیدی پور امانت داري و اخلاق مداري

استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع   مجاز است.


  
  ._PRINT.   Share

مرتبط باموضوع :

 جاده شاهی و ارتباط آن با شهر باستانی شوش  [ يكشنبه، 17 خرداد ماه، 1394 ] 1378 مشاهده
 درگیری خونین در شوش با 2 کشته  [ چهارشنبه، 12 آذر ماه، 1393 ] 2039 مشاهده
 نیازهای شوش - 10 و پایانی - توسعه روستایی  [ يكشنبه، 25 مرداد ماه، 1394 ] 811 مشاهده
 افتخار دیگری برای جامعه ورزشی شوش  [ شنبه، 17 مرداد ماه، 1394 ] 712 مشاهده
 فرهنگ شناسی شوش - قسمت اول - مقدمه  [ سه شنبه، 25 فروردين ماه، 1394 ] 557 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب