امروز:  شنبه، 29 دي ماه، 1397
Preview Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
اخبار برگزیده شوش

مشکل نقدینگی پگاه برای خرید تجهیزات جدید

راه اندازی وزنه برداری شهرستان شوش

رسمی غلط و مرگبـار

 

چغندرقند کشاورزان شوشی مشتری ندارد

نماینده شوش: هدف اصلی تروریست‌ها صحن مجلس بود

اسامی هیئت مدیره جدید منطقه ویژه اقتصای شوش

هشدار مسئول حراست شبکه بهداشت شوش

جزئیات جدید از قتل هولناک پدر و پسر در شوش

 

بازدید میرشکاک از پروژه های بیمارستان شوش

تکمیل ساخت دو پروژه مهم بیمارستان شوش

جزئیات کشف محموله برنج قاچاق در شهر الوان

چاپ کتاب آموزش و پرورش شوش در گذر تاریخ

نگاهی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان شوش

مرگ دلخراش یک کشاورز در شوش

اداره آموزش‌ و پرورش شوش در احتضار

دستگیری رمال و فالگیر کلاهبردار در شوش

ویژه نامه سالروز شهادت فرمانده شهید صفر احمدی

انتصاب سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت شوش

شهرستان شوش در مسیر توسعه ی سیاسی

شوش و تغییرات مدیریتی

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 2

معارفه سرپرست جدید اداره آموزش و پرورش شوش

دستگیری عوامل ناامنی در منطقه ابراهیم آباد

تغییر در راس آموزش و پرورش شهرستان شوش

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 1

اعلام اسامی پرستاران نمونه شهرستان شوش

ترکیب آینده شورای شهر شوش

وضعیت تعاونی ها در شهرستان شوش

گفت و گو با عبدالحسین چعب رزمنده دوران جنگ

دکتر میرشکاک: برای جوانان شوش افسوس می خورم

 
 
 
 
 
 

اشراف کامل دستگاه قضایی به فضای مجازی شوش

ایجاد 226 فرصت شغلی در شهرستان شوش

شهرداری شوش و حلقه مفقوده آن

نگاهی به عملکرد شورا و شهرداری شوش

اعتراضات پنهانی علیه شاه در کاغذ پارس

ماجرای دبیر ریاضی در شوش که ضد شاه بود

شوش، رضایت و نارضایتی - ورزش

توضیحاتی درباره حضور دکتر میرشکاک در یک جلسه

وجود 20 دور برگردان خطرساز در جاده شوش - اهواز

بیکاری در شوش؛ چالشی بزرگ و فاجعه انگیز

تشکیل یک ائتلاف بزرگ انتخاباتی در شوش

هشدار مدیر کل میراث فرهنگی در خصوص شوش

 
 

تقدیر ویژه استاندار خوزستان از فرماندار شوش

آغار بازرسی سرزده از ادارات شهرستان شوش

بلاتکلیفی کارکنان بازنشسته نیشکر هفت تپه

عدم پرداخت مطالبات ذرت کاران شهرستان شوش

  کد خبر: 12913      ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 30 خرداد ماه، 1397 - 03:30   ._PRINT.  شوش - ایران اُنا: بسیاری شوش آن زمان را با مالاریا می شناسند.بیماری که با انتقال از سوی پشه ای به نام مالاریا انسان را دچار اسهال و استفراغ تا حد مرگ می کرد.
استاد جعفر دیناروند - رئیس مرکز بررسی های اجتماعی: خاطرات بزرگان در مورد بیماری ها نشان دهنده ی یکرنگی و همدلی مردمانی است که به شکل های مختلف به این دیار کمک کردند و آن ها را ریشه کن نمودند.این اصلی انسانی است که با بررسی موضوع بتوان دیگرانی را که تا به امروز گمنام مانده اند بار دیگر مطرح و خاطرات ان ها را زنده نگه داریم.

بسیاری شوش آن زمان را با مالاریا می شناسند.بیماری که با انتقال از سوی پشه ای به نام مالاریا انسان را دچار اسهال و استفراغ تا حد مرگ می کرد.این بدان معناست که شوش دارای باتلاق های متعددی بود که جایگاه اصلی تولید و تکثیر این پشه می باشد.

در آن زمان اداره ای به نام مالاریا در شوش معروف بود که جایگاه اول آن آخراسفالت و سپس به منطقه ای که امروز در اطراف فلکه ی معلم است منتقل گردید.افرادی که در آن زمان زحمت ها کشیدند و با گسترش این بیماری مبارزه کردند.انواع سم پاشی ها را هرگز فراموش نمی کنم.در روی بسیاری از دیوارها نوشته شده بود.مبارزه با مالاریا و یا کلمه ی مالاتیون که نوعی سم برای از بین بردن این پشه بود.

باید این بیماری را مهم ترین مرض ها در آن زمان شوش دانست اما این تنها بیماری محسوب نمی گشت.انواع مرگ هایی که به وسیله ی جانوران روی می داد نیز در آن زمان مشهور بود.به طور مثال مار زدگی بسیار فراوان بود و گرچه کمتر به مرگ منجر می شد اما خطری بزرگ محسوب می گشت.مردم در آن زمان می دانستند که چگونه سم مار را از بدن خارج کنند و همین قضیه کمک فراوانی به زنده بودن می کرد.

انواع عقرب ها هم مانع بزرگی در زندگی کردن سالم بود.دو نوع عقرب سیاه و زرد در شوش وجود داشتند که معمولا در مناطق مرطوب می زیستند و در تابستان خصوصا شب ها به انسان ها نیش می زدند.انواع این خطرها به وسیله ی درمانگاه یک تومانی رفع می شد.نقش درمانگاه در موضوعی دیگر باید مطرح شود.

نوعی سوسمار کوچک نیز در شب می توانست منجر به مرگ شود که نمونه ی آن گزیدن فرزند یکی از معلمان شوش بود که باعث کشته شدن آن شد.این سوسمار شب ها برای شکار بر روی طعمه ی خویش سم پرتاب می کرد تا بی جان شود که آن شب به اشتباه و در پشت بام بر روی این کودک پاشید و باعث مرگ وی شد و تلاش گیرشمن هم به جایی نرسید.

از بیماری های دیگری که گاه دیگران را دچار می کرد حصبه بود.بعضی از بازماندگان آن زمان شوش هنوز آثار آن را بر صورت دارند.نوعی بیماری که به صورت و چشم ها صدمه وارد می کرد و در نهایت باعث سوراخ شدن پوست بدن می شد.علت این بیماری هم بهداشتی بود و حالتی مانند سالک امروزی داشت.

از پشه های ریزی به نام کوره نیز نباید غافل شد.من شخصا گزیدگی آن ها را بارها تجربه کردم.نیش هایی که گرچه ایجاد بیماری نمی کرد اما آزار دهنده بود.این مهم خصوصا در شب ها که هوا گرم بود بیداد می کرد.شاید چنین وضعیتی می توانست زمینه را برای هجوم سایر مگس ها نیز هموار کند اما مبارزه ی با مالاریا و سم پاشی در شوش و روستا ها توانست که این خطر را رفع کند.

در مناطقی از شوش سل نیز رایج بود.علت آن نیز نوعی عفونت بود که بیشتر در مناطق کثیف و غیر بهداشتی صورت می گرفت.انواع سرفه ها و نیز داشتن خلط نشان دهنده ی وجود این بیماری در فرد بود.گرچه میزان آن فراوان نبود اما می توانست شیوع پیدا کند.گاه آن را با یبماری مالاریا اشتباه می گرفتند.این بیماری در این اواخر نیز در بعضی از روستاهای شوش پا برجا باقی بود.

تراخم که یک نوع بیماری چشمی و عفونی بود در بعضی از افراد یافت گردید.گفته های قدیمی ها نشان دهنده ی وجود آن در مردم بود.یکی از این افراد خارش در چشم همراه با سوزش را مطرح کرد.او خطر نابینایی را چندان مهم نمی دانست اما آزار آن را بسیار ناراحت کننده بیان می داشت و به همین خاطر بود که پمادهایی مخصوص را به چشم کودکان می زدند تا دچار نشوند.این برنامه خصوصا در مدارس اجرا می شد و مخصوص شوش به تنهایی هم نبود.

مطالعه ی بیماری های آن زمان شوش که گاه منجر به نابینایی می شد و اکثر مردم آن را عادی می پنداشتند نشان می دهد که عدم آگاهی های مردم و نبود متخصص علت اصلی این مشکل بود.گاه مردم پیری را عامل کم بینی و نیز نابینایی می دانستند و آب سیاه را که نوعی بیماری مخصوص چشم است را ناعلاج می دانستند در حالی که این باوری غلط و نادرست است.

خاطرات شوش در بیماری ها را می توان زمینه ای برای مطالعان  بهداشتی در شوش دانست.این مهم می تواند در زمینه ی جانور شناسی خصوصا آن مواردی که باعث مرگ عزیزان شده است را شامل گردد.مطالعاتی که گاه انسان را به سمت داروهای سنتی و گیاهی شوش رهنمود می کند و قادر است تا با شناخت آن ها انواعی از داروها را تولید و باعث معروف شدن شهر گردد. امانت داري و اخلاق مداري

استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع   مجاز است.


  
  ._PRINT.   Share

مرتبط باموضوع :

 معرفی کاندیدای اصلاح‌طلبان در شوش  [ پنجشنبه، 29 بهمن ماه، 1394 ] 711 مشاهده
 تشریح برنامه های سپاه ناحیه شوش در ماه رمضان  [ سه شنبه، 9 تير ماه، 1394 ] 608 مشاهده
 پیام سردار علی رجبی فرمانده تیپ حضرت مهدی عج  [ شنبه، 7 شهريور ماه، 1394 ] 2390 مشاهده
 کارگران نی بر هفت تپه همچنان در بلاتکلیفی !  [ چهارشنبه، 9 بهمن ماه، 1392 ] 1286 مشاهده
 چهره‌های مطرح شوش در سال 94  [ پنجشنبه، 27 اسفند ماه، 1394 ] 375 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب