امروز:  يكشنبه، 28 بهمن ماه، 1397
Preview Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
اخبار برگزیده شوش

مشکل نقدینگی پگاه برای خرید تجهیزات جدید

راه اندازی وزنه برداری شهرستان شوش

رسمی غلط و مرگبـار

 

چغندرقند کشاورزان شوشی مشتری ندارد

نماینده شوش: هدف اصلی تروریست‌ها صحن مجلس بود

اسامی هیئت مدیره جدید منطقه ویژه اقتصای شوش

هشدار مسئول حراست شبکه بهداشت شوش

جزئیات جدید از قتل هولناک پدر و پسر در شوش

 

بازدید میرشکاک از پروژه های بیمارستان شوش

تکمیل ساخت دو پروژه مهم بیمارستان شوش

جزئیات کشف محموله برنج قاچاق در شهر الوان

چاپ کتاب آموزش و پرورش شوش در گذر تاریخ

نگاهی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان شوش

مرگ دلخراش یک کشاورز در شوش

اداره آموزش‌ و پرورش شوش در احتضار

دستگیری رمال و فالگیر کلاهبردار در شوش

ویژه نامه سالروز شهادت فرمانده شهید صفر احمدی

انتصاب سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت شوش

شهرستان شوش در مسیر توسعه ی سیاسی

شوش و تغییرات مدیریتی

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 2

معارفه سرپرست جدید اداره آموزش و پرورش شوش

دستگیری عوامل ناامنی در منطقه ابراهیم آباد

تغییر در راس آموزش و پرورش شهرستان شوش

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 1

اعلام اسامی پرستاران نمونه شهرستان شوش

ترکیب آینده شورای شهر شوش

وضعیت تعاونی ها در شهرستان شوش

گفت و گو با عبدالحسین چعب رزمنده دوران جنگ

دکتر میرشکاک: برای جوانان شوش افسوس می خورم

 
 
 
 
 
 

اشراف کامل دستگاه قضایی به فضای مجازی شوش

ایجاد 226 فرصت شغلی در شهرستان شوش

شهرداری شوش و حلقه مفقوده آن

نگاهی به عملکرد شورا و شهرداری شوش

اعتراضات پنهانی علیه شاه در کاغذ پارس

ماجرای دبیر ریاضی در شوش که ضد شاه بود

شوش، رضایت و نارضایتی - ورزش

توضیحاتی درباره حضور دکتر میرشکاک در یک جلسه

وجود 20 دور برگردان خطرساز در جاده شوش - اهواز

بیکاری در شوش؛ چالشی بزرگ و فاجعه انگیز

تشکیل یک ائتلاف بزرگ انتخاباتی در شوش

هشدار مدیر کل میراث فرهنگی در خصوص شوش

 
 

تقدیر ویژه استاندار خوزستان از فرماندار شوش

آغار بازرسی سرزده از ادارات شهرستان شوش

بلاتکلیفی کارکنان بازنشسته نیشکر هفت تپه

عدم پرداخت مطالبات ذرت کاران شهرستان شوش

  کد خبر: 12962      ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 1 مرداد ماه، 1397 - 03:30   ._PRINT.  تهران - ایران اُنا: عملیات ویژه پهپاد صماد2 نشان داد که دورترین نقاط نظامی عربستان اکنون در تیررس انصارالله است و این مسئله به معنای موفقیت انصارالله در نبرد بازدارندگی است.
محمدرضا مرادی:

انقلابیون یمنی روز چهارشنبه 27 تیرماه برای نخستین بار با استفاده از پهپاد به آسمان ریاض نفوذ کرده و یکی از شرکت های پالایشگاه نفتی آرامکو را هدف قرارداد. یک منبع در یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اعلام کرد، یک پهپاد دور برد از نوع "صماد ۲"، پالایشگاه آرامکو در ریاض پایتخت عربستان را هدف قرار داد. این پهپاد برای انجام این ماموریت ویژه، مسافت بیش از 1000 کیلومتری را طی کرد.

در همین راستا سخنگوی ارتش یمن گفت که عملیات پهپادی اخیر نقطه عطفی اساسی در نبرد با دشمنان به شمار می‌رود. وی افزود، دستاورد یگان پهپادی ارتش یمن، سرآغازی قوی برای مرحله‌ای جدید از بازدارندگی در برابر تجاوز است. سخنگوی ارتش یمن تاکید کرد که روزهای آینده غافلگیری‌های جدیدی برای دشمنان در راه است.

شبکه المسیره یمن نیز با تایید این حمله اعلام کرد که ارتش یمن با پهپاد «صماد ۲» که پهپادی دور برد است، پالایشگاه نفتی شرکت نفتی آرامکو سعودی را در ریاض هدف قرار داده است. این شبکه نوشت که شرکت ملی نفت عربستان به وقوع آتش سوزی در پالایشگاه ریاض اعتراف کرده است. شرکت آرامکو در توییت خود نوشت که نیروهای دفاع مدنی و اطفاء حریق توانسته‌اند آتش سوزی در یکی از مخازن پالایشگاه ریاض را خاموش کنند و تحقیقات برای بررسی دلایل این آتش‌سوزی در جریان است. این نخستین عملیات در نوع خود برای یگان پهپادها در حمله به پایتخت متجاوزان سعودی است و بدین ترتیب پرده از قدرت بالای پروازی این پهپاد در مسافتهای طولانی که از هزار کیلومتر فراتر می رود برداشت.

اهمیت عملیات

پهپاد صماد-2 مسافتی در حدود هزار کیلومتر را طی کرد و از صدها رادارها و سیستم های رهگیری هوایی عبور کرد و به ریاض پایتخت عربستان رسید و به یک هدف راهبردی مهم حمله کرد. شرکت آرامکو، شریان اصلی اقتصاد سعودی ها و بزرگترین شرکت جهانی نفتی است. علاوه بر این ، عملیات مهم در حالی صورت گرفت که در شرایط فعلی در بندر الحدیده فشار زیادی از سوی نیروهای متجاوز به انقلابیون وارد شده اما با این حال نیروهای ائتلاف سعودی در 6 محور گرفتار شده اند. در واقع عملیات پهپادی اخیر پاسخ محکمی به تداوم عملیات الحدیده نیز بود.

پیام های عملیات پهپادی انصارالله

تقویت توانایی آفندی انصارالله: طبق اعلام وزارت دفاع یمن، نخستین پیام عملیات اخیر این است که حالا دیگر هیچ هدفی در هیچ کشوری از کشورهای متجاوز ائتلاف سعودی، دور از دسترس ارتش و کمیته‌های مردمی یمن نیست. ارتش یمن در طی دو سال گذشته از پهپادهای جدیدی رونمایی کرده که اسامی برخی از آن‌ها «الهدهد»، «الهدهد یک»، «الرقیب»، «قاصف» و «راصد» اعلام شده است. پهپاد صماد-2 مسافتی در حدود هزار کیلومتر را طی کرد و از صدها رادارها و سیستم های رهگیری هوایی عبور کرد و به ریاض پایتخت عربستان رسید و به یک هدف راهبردی مهم حمله کرد. شرکت آرامکو، شریان اصلی اقتصاد سعودی ها و بزرگترین شرکت جهانی نفتی است.

افزایش توان بازدارندگی: عملیات پهپادی یمن آغاز مرحله جدیدی از نبرد بازدارندگی است. اخیرا یگان موشکی یمن از سکوهای زیرزمینی پرتاب موشک رونمایی کرد که این مسئله گامی مهم در تقویت قدرت بازدارندگی یمن بود. عملیات ویژه پهپاد صماد2 نشان داد که دورترین نقاط نظامی عربستان اکنون در تیررس انصارالله است و این مسئله به معنای موفقیت انصارالله در نبرد بازدارندگی است. نکته مهم این است که این پهپاد بیش از هزار کیلومتر مسافت پیموده و به ریاض رسیده است این مسئله به این معنا است که شهرهای طی شده توسط این پهپاد به عنوان هدف های در تیررس انصارالله است. علاوه بر این، پهپاد از نظر سیستم های نشانه گیری و تکنولوژی پیشرفته، تقریبا شبیه هواپیماهای درونز آمریکاست. پیمودن مسافت 1300 کیلومتر در خاک عربستان تا ریاض، بدون آنکه از طریق پدافند هوایی پاتریوت عربستان رهگیری یا از طریق رادارهای نظامی رصد شود، و همین نشان می دهد این پهپاد به دستگاه های پیشرفته ایجاد پارازیت مجهز است و از توانمندی برای مانور تاکتیکی و استتار برخوردار است. همه این مسائل گواهی بر سطح پیشرفته بودن این پهپاد است.

تحقق وعده رهبر انصارالله: «عبدالملک الحوثی» رهبر انصارالله یمن وعده داده بود که در آینده با رونمایی از برخی توانمندی های نظامی در حوزه هوایی، سعودی ها را غافلگیر خواهد کرد. مردم یمن از آن زمان شروع به طراحی پهپاد کردند تا در مقابله با متجاوزان کارآمدی بسیاری داشته باشد. اکنون چندین نوع پهپاد در اختیار انصارالله قراردارد. علاوه بر این ، دبیرکل جنبش انصارالله یمن در آستانه آغاز چهارمین سال تجاوز سعودی‌ها به یمن اعلام کرده بود: «سال چهارم با پهپادهای دوربردمان خواهیم آمد.»

ضربه ای به طرح اقتصادی بن سلمان: محمد بن سلمان در راستای اجرای سند چشم انداز اقتصادی خود موسوم به سند 2030 سعی دارد تا 5 درصد از سهام شرکت نفتی آرامکو را به بخش خصوصی واگذار کند. این امر زمانی قابل اجرا است که امنیت پالایشگاه های نفتی عربستان تامین باشد. حمله پهپادی انصارالله به مهمترین پالایشگاه نفتی آرامکو در ریاض به معنای عدم امنیت این پالایشگاه ها است و طبیعی است که در روند واگذاری آرامکو به بخش خصوصی می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

نتیجه

نکته مهم در عملیات پهپادی یمن این است که این پهپاد مسافت حدود 1300 کیلومتر را به ریاض طی کرده و صد ها رادار و پدافند هوایی متوجه آن نشده است. علاوه بر این باید تاکید کرد که توانایی پهپاد2 در هدف قراردادن دقیق پالایشگاه بدون هیچ گونه خطایی است. این دقت بالا یک تهدید راهبردی برای امنیت ملی و همچنین اقتصادی عربستان به شمار می رود. تاکنون مراکز حساس اقتصادی و نظامی عربستان با خطر موشک های بالستیک یمن مواجه بودند و اکنون خطر پهپادهای دوربرد انصارالله نیز اضافه شده است. پیامدهای این عملیات تنها به هدف قرار گرفتن مراکز اقتصادی محدود نمی شود. در شرایط کنونی پالایشگاه نفتی توسط پهپاد یمنی هدف قرار می گیرد و ممکن است هدف بعدی نشست فرماندهان نظامی عربستان و یا حتی کاخ پادشاهی ملک سلمان باشد. محمد عبدالسلام سخنگوی رسمی انصارالله یمن در واکنش به این عملیات  اعلام کرد، پالایشگاه شرکت آرامکو در شهر ریاض توسط نیروی هوایی با یک فروند پهپاد دورپرواز از نوع صماد2 تجربه‌ای موفقیت‌آمیز و ویژه به‌شمار می‌رود. به‌گفته عبدالسلام، نامگذاری پهپاد به نام شهید صماد (رئیس سابق شورای عالی سیاسی یمن) به‌عنوان سمبل مردم و ماهیت هدف مورد عملیات از یک سو و خودکامگی و جرایم مداوم دشمن از سوی دیگر باعث شده است که اماکن اقتصادی و نظامی هدفی ایده‌آل برای عملیاتی شدیدتر باشد. امانت داري و اخلاق مداري

استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع   مجاز است.


  
  ._PRINT.   Share

مرتبط باموضوع :

 توضیح وزارت نفت درباره خودسوزی امروز  [ دوشنبه، 28 بهمن ماه، 1392 ] 559 مشاهده
 یورش مجلس نهم به همه وزيران كليدي روحاني  [ چهارشنبه، 7 اسفند ماه، 1392 ] 683 مشاهده
 شواهد نشان از بهتر شدن امور می‌دهد  [ سه شنبه، 2 مهر ماه، 1392 ] 715 مشاهده
 لغزش خواص  [ پنجشنبه، 5 شهريور ماه، 1394 ] 912 مشاهده
 تحصن مجلس ششم درست نبود  [ يكشنبه، 11 اسفند ماه، 1392 ] 472 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب