امروز:  يكشنبه، 28 بهمن ماه، 1397
Preview Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
اخبار برگزیده شوش

مشکل نقدینگی پگاه برای خرید تجهیزات جدید

راه اندازی وزنه برداری شهرستان شوش

رسمی غلط و مرگبـار

 

چغندرقند کشاورزان شوشی مشتری ندارد

نماینده شوش: هدف اصلی تروریست‌ها صحن مجلس بود

اسامی هیئت مدیره جدید منطقه ویژه اقتصای شوش

هشدار مسئول حراست شبکه بهداشت شوش

جزئیات جدید از قتل هولناک پدر و پسر در شوش

 

بازدید میرشکاک از پروژه های بیمارستان شوش

تکمیل ساخت دو پروژه مهم بیمارستان شوش

جزئیات کشف محموله برنج قاچاق در شهر الوان

چاپ کتاب آموزش و پرورش شوش در گذر تاریخ

نگاهی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان شوش

مرگ دلخراش یک کشاورز در شوش

اداره آموزش‌ و پرورش شوش در احتضار

دستگیری رمال و فالگیر کلاهبردار در شوش

ویژه نامه سالروز شهادت فرمانده شهید صفر احمدی

انتصاب سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت شوش

شهرستان شوش در مسیر توسعه ی سیاسی

شوش و تغییرات مدیریتی

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 2

معارفه سرپرست جدید اداره آموزش و پرورش شوش

دستگیری عوامل ناامنی در منطقه ابراهیم آباد

تغییر در راس آموزش و پرورش شهرستان شوش

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 1

اعلام اسامی پرستاران نمونه شهرستان شوش

ترکیب آینده شورای شهر شوش

وضعیت تعاونی ها در شهرستان شوش

گفت و گو با عبدالحسین چعب رزمنده دوران جنگ

دکتر میرشکاک: برای جوانان شوش افسوس می خورم

 
 
 
 
 
 

اشراف کامل دستگاه قضایی به فضای مجازی شوش

ایجاد 226 فرصت شغلی در شهرستان شوش

شهرداری شوش و حلقه مفقوده آن

نگاهی به عملکرد شورا و شهرداری شوش

اعتراضات پنهانی علیه شاه در کاغذ پارس

ماجرای دبیر ریاضی در شوش که ضد شاه بود

شوش، رضایت و نارضایتی - ورزش

توضیحاتی درباره حضور دکتر میرشکاک در یک جلسه

وجود 20 دور برگردان خطرساز در جاده شوش - اهواز

بیکاری در شوش؛ چالشی بزرگ و فاجعه انگیز

تشکیل یک ائتلاف بزرگ انتخاباتی در شوش

هشدار مدیر کل میراث فرهنگی در خصوص شوش

 
 

تقدیر ویژه استاندار خوزستان از فرماندار شوش

آغار بازرسی سرزده از ادارات شهرستان شوش

بلاتکلیفی کارکنان بازنشسته نیشکر هفت تپه

عدم پرداخت مطالبات ذرت کاران شهرستان شوش

  کد خبر: 12967      ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 8 مرداد ماه، 1397 - 03:30   ._PRINT.  شوش - ایران اُنا: در درون بیشه نیز انواعی از پرندگان می زیستند که عمدتا به وسیله ی افرادی ناآگاه شکار بی رویه می شدند. در کنار آن ها انواع حیوانات وحشی خصوصا گراز، روباه و خرگوش زندگی می کردند که در خطر نابودی قرار داشتند.
استاد جعفر دیناروند - رئیس مرکز بررسی های اجتماعی ایران اُنا: شوش با توجه به دو امکان بزرگ و مهم دارای اداره ای به نام جنگلبانی شد.این دو مرکز شامل بیشه زارهای کرخه و رودخانه ها بود.در سطح شهر رودخانه ی شاوور از میان آن می گذشت که دارای آبی زلال و مملو از انواع ماهی ها بود.

از این نظر جنگلبانی به کار گرفته شد تا بدین سان بتواند چند وظیفه ی مهم را انجام دهد.این اداره  که ابتدا در منطقه ی پایین شهر قرار داشت به وسیله ی مامورانی که جنگلبان نامیده می شدند مدیریت می شد.کار عمده ی آن ها جلوگیری از قطع درختان بیشه و نیز نابودی ماهی های شاوور و کرخه بود.

در درون بیشه نیز انواعی از پرندگان می زیستند که عمدتا به وسیله ی افرادی ناآگاه شکار بی رویه می شدند.در کنار آن ها انواع حیوانات وحشی خصوصا گراز ،روباه و خرگوش زندگی می کردند که در خطر نابودی قرار داشتند.این افراد برای برخورد با متخلفان دارای اسلحه نبودند و تنها با نوع لباس سبزی که بر تن داشتند شناخته می شدند.

بیشترین کار آن ها با متخلفان قطع درختان بود.هنوز فراموش نمی کنم که مردم برای استفاده از چوب برای روشن کردن آتش و پخت و پز صبح های زود از خواب بیدار می شدند و معمولا قبل از طلوع آفتاب برمی گشتند.علت اصلی این زمان عدم وجود ماموران جنگلبانی بود.

با دیدین ماموران مردم نگرانی نداشتند زیرا تنها کاری که انجام می دادند پیاده کردن هیزم های خیس بود و به باربران می گفتند که دور شوند.بعضی اوقات هم برای ترساندن چند ساعتی فرد و الاغ را نگه می داشتند یا به اداره می بردند.

در ابتدای کار اخطار می دادند و اگر تکرار می شد الاغ او را به مدت طولانی مقابل اداره نگه می  داشتند و در نهایت هم آزاد می کردند.در مورد ماهیگیری هم فقط قلاب ها را می گرفتند و فرد را آزاد می کردند.در آن زمان کنار رودخانه ی شاوور انواع افراد کوچک و بزرگ به ماهیگیری مشغول بودند.گاه کسی نگهبانی می داد تا ماموران وارد نشوند.به این ماموران شکاربان می گفتند که در اداره ی جنگلبانی خدمت می نمودند.

صدور جواز شکار در آن زمان وجود داشت اما چون مردم هم دلیل برخورد ماموران را نمی  دانستند و هم فقیر بودند لذا هزینه ی پرداختی را قادر نبودند و به همین دلیل ماهیگیران بزرگ شب ها در کنار کرخه به صید می پرداختند و روزها می خوابیدند.انوع بلم ها مختص چند نفر معین در شوش بودند.بررسی تاریخی می تواند نام این افراد را مشخص کند.

جنگلبانی در شوش تنها موفق به ترساندن بود و قادر به کنترل نبود.این عمل برای آن زمان شوش منجر به اختراع یا ابتکاراتی خطرناک گردید که نمونه ی آن سم ریزی به آب بود که در نهایت باعث نابودی ماهی های بومی کرخه و شاوور گردید.انواع گرازها بی رویه شکار می شدند و به خارجی های شرکت ها فروخته می گردیدند.

گرچه من ماهیگیری ماهر نبودم و اصولا خیلی کم موفق می شدم اما افرادی بودند که هم در شکار ماهی زبر دست بودند و هم هرروز کیسه های خود را مملو از کبوترهای شکار شده می کردند.حقیقتا از رفتار آن زمان آن ها ناراحت بودم خصوصا اینکه بعضی از این کبوترها دارای لانه و تخم یا جوجه بودند.

جنگلبانی بعد از مدتی از این مکان به بالای شهر منتقل گردید و مسئولین آن قدری فشار را بیشتر نمودند.قانون آن زمان دارای نواقص فراوانی بود به طوری که اگر شکاری را که کشته شده بود می یافتند تنها تذکر می دادند و فرد تحت تعقیب قرار نمی گرفت.

در دشت عباس که نزدیک به شوش بود انواع آهوان و گوزن ها در حال تردد بودند و حتی بعضی از شیوخ منطقه خصوصا کشورهای عرب خلیج فارس در فصولی از سال چادر زنی کرده و به شکار می پرداختند.شکار گوزن تنها حالتی از تفریح را داشت و با دولت مرکزی نیز هماهنگ بود.

مقایسه ی آن روز شوش با امروز در مورد محیط زیست بسیار فاصله ها دارد.در آن روزها انواع لک لک ها بر بالاترین مکان های شوش لانه داشتند.انواع روباهان با آزادی دیده می شدند و کسی برای شکار آن ها اقدام نمی کرد.حتی به دلیل حرام بودن گوشت گراز کسی به شکار آن ها نمی پرداخت مگر مواردی که منجر به نابودی مزارع می شد.این مهم خصوصا در نیشکر بیشتر نمایان بود و ماموران جنگلبانی هم دخالتی در توقف نداشتند.

در اداره ی جدید که روبروی آموزش و پرورش امروزی است حرکات بیشتری از سوی ماموران صورت می گرفت.شاید دلیل آن علاقه مندی رئیس این اداره برای حفظ محیط زیست باشد.به نظر می آید که با گذشت زمان بتوان این افراد دلسوز را معرفی کرد و به موقع مورد تقدیر قرار داد اما متاسفانه فراموشی در میان ما چنان رخنه کرده است که مقبولیت آن را مورد تایید قرار نمی دهیم.

در خاطرات یکی از بزرگان و قدیمی ترین افراد شوش نقل شده است که در بالای حرم و در آب شاوور مسئول استانی جنگلبانی برای سرکشی آمده بود و وقتی با انواع پرندگان سیاه یا همان مرغابی های وحشی در آب مواجه شد دست به تفنگ برد و یکی از آن ها را شکار کرد و همچنان که نقل می کند،گفت این را برای خودت ببر.وی نقل می کند که بچه بودم اما سریع به آب زدم و مرغابی را برای مادرم بردم. امانت داري و اخلاق مداري

استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع   مجاز است.


  
  ._PRINT.   Share

مرتبط باموضوع :

 نیازهای شوش - قسمت نهم - توسعه شهری  [ پنجشنبه، 15 مرداد ماه، 1394 ] 575 مشاهده
 ذخیره 4.5 میلیارد متر مکعب آب در مخزن سد کرخه  [ سه شنبه، 25 خرداد ماه، 1395 ] 353 مشاهده
 اهداء اعضاء جوان شوشی به بیماران نیازمند  [ سه شنبه، 12 ارديبهشت ماه، 1396 ] 244 مشاهده
 دیدار دکتر میرشکاک و فرماندار شوش  [ دوشنبه، 30 مرداد ماه، 1396 ] 448 مشاهده
 آبیاری مزارع گندم با استفاده از زه‌آب نیشکر  [ سه شنبه، 13 اسفند ماه، 1392 ] 739 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب