امروز:  يكشنبه، 28 بهمن ماه، 1397
Preview Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
اخبار برگزیده شوش

مشکل نقدینگی پگاه برای خرید تجهیزات جدید

راه اندازی وزنه برداری شهرستان شوش

رسمی غلط و مرگبـار

 

چغندرقند کشاورزان شوشی مشتری ندارد

نماینده شوش: هدف اصلی تروریست‌ها صحن مجلس بود

اسامی هیئت مدیره جدید منطقه ویژه اقتصای شوش

هشدار مسئول حراست شبکه بهداشت شوش

جزئیات جدید از قتل هولناک پدر و پسر در شوش

 

بازدید میرشکاک از پروژه های بیمارستان شوش

تکمیل ساخت دو پروژه مهم بیمارستان شوش

جزئیات کشف محموله برنج قاچاق در شهر الوان

چاپ کتاب آموزش و پرورش شوش در گذر تاریخ

نگاهی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان شوش

مرگ دلخراش یک کشاورز در شوش

اداره آموزش‌ و پرورش شوش در احتضار

دستگیری رمال و فالگیر کلاهبردار در شوش

ویژه نامه سالروز شهادت فرمانده شهید صفر احمدی

انتصاب سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت شوش

شهرستان شوش در مسیر توسعه ی سیاسی

شوش و تغییرات مدیریتی

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 2

معارفه سرپرست جدید اداره آموزش و پرورش شوش

دستگیری عوامل ناامنی در منطقه ابراهیم آباد

تغییر در راس آموزش و پرورش شهرستان شوش

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 1

اعلام اسامی پرستاران نمونه شهرستان شوش

ترکیب آینده شورای شهر شوش

وضعیت تعاونی ها در شهرستان شوش

گفت و گو با عبدالحسین چعب رزمنده دوران جنگ

دکتر میرشکاک: برای جوانان شوش افسوس می خورم

 
 
 
 
 
 

اشراف کامل دستگاه قضایی به فضای مجازی شوش

ایجاد 226 فرصت شغلی در شهرستان شوش

شهرداری شوش و حلقه مفقوده آن

نگاهی به عملکرد شورا و شهرداری شوش

اعتراضات پنهانی علیه شاه در کاغذ پارس

ماجرای دبیر ریاضی در شوش که ضد شاه بود

شوش، رضایت و نارضایتی - ورزش

توضیحاتی درباره حضور دکتر میرشکاک در یک جلسه

وجود 20 دور برگردان خطرساز در جاده شوش - اهواز

بیکاری در شوش؛ چالشی بزرگ و فاجعه انگیز

تشکیل یک ائتلاف بزرگ انتخاباتی در شوش

هشدار مدیر کل میراث فرهنگی در خصوص شوش

 
 

تقدیر ویژه استاندار خوزستان از فرماندار شوش

آغار بازرسی سرزده از ادارات شهرستان شوش

بلاتکلیفی کارکنان بازنشسته نیشکر هفت تپه

عدم پرداخت مطالبات ذرت کاران شهرستان شوش

  کد خبر: 12970      ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 8 مرداد ماه، 1397 - 03:30   ._PRINT.  تهران - ایران اُنا: در شرایطی که بازار لوازم خانگی میزبان افزایش قیمت است کالاهای ایرانی تا ۴۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند، توزیع قطره‌چکانی و نفروختن کالا هم مزید بر علت شده و متقاضیان را سردرگم کرده است.
در شرایطی که بازار لوازم خانگی میزبان افزایش قیمت است کالاهای ایرانی تا ۴۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند، توزیع قطره‌چکانی و نفروختن کالا هم مزید بر علت شده و متقاضیان را سردرگم کرده است. در این میان دستگاه‌های نظارتی و اتحادیه‌های متولی سکوت کرده و پاسخگو نیستند اما نایب رئیس اتاق اصناف ایران می‌گوید عوامل بسیاری در بروز چنین مشکلاتی دخیل بوده و کمترین تقصیر بر گردن واحدهای صنفی و فروشندگان است.

نه تنها در بازار لوازم خانگی شاهد افزایش قیمت ۳۵ تا ۴۰ درصدی طی هفته گذشته هستیم بلکه واحدهای فروش معتقدند که توزیع قطره چکانی این کالاها از سوی تولیدکنندگان صورت می‌گیرد و چنین چالش هایی گویای بحرانی جدی در حوزه لوازم خانگی است. اما حالا به نظر می‌رسد پرده دیگری از مشکلات در این بازار به چشم می‌خورد و آن اینکه همان توزیع و فروش قطره‌چکانی هم در اغلب واحدها قطع شده و کسی حاضر نیست کالای خود را به مردم بفروشد، چرا که نمی‌توانند جایگزین آن را از تولیدکنندگان یا برندهای خارجی مونتاژ کننده بخرند و اساسا کسی به آن جنسی نمی‌فروشد تا بفروشند!

در این آشفته بازار، آنچه بیشتر از همه این مشکلات وضعیت نابسامان بازار لوازم خانگی را آشفته‌تر کرده این است که هیچ یک از مسئولان بخش دولتی مانند سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و اتحادیه های مرتبط با بازار و فروش لوازم خانگی حاضر به پاسخگویی درباره شرایط کنونی نیستند و کسی نمی‌داند چرا ناظران با متخلفان در این بازار برخورد نمی‌کنند.

تنها اظهاراتی که اخیرا از سوی اتحادیه‌های بخش خصوصی منتشر شد گفت و گوی تلویزیونی با دو رئیس اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان لوازم خانگی بود که به مناظره و سپس جنجال تبدیل شد یکی فروشندگان و واردکنندکنندگان لوازم خانگی خارجی را که هنوز در بازار موجود بوده یا در داخل مونتاژ می‌شوند را مقصر این وضعیت دانست و دیگری تولیدکنندگانی که از ممنوعیت واردات لوازم خانگی بهره می‌برند اما کالای خود را قطره چکانی به بازار عرضه می‌کنند تا قیمت ها به نفع آن‌ها افزایش یابد، متهم کرد!

سازمان حمایت موظف است به بازار ورود کند

در این باره رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تاکید دارد که سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان موظف است به صورت جدی در این رابطه ورود کند، این در حالی است که قیمت هیچ یک از لوازم خانگی در سامانه ۱۲۴ به روز نیست و از سوی دیگر تولیدکنندگان کالا را به صورت قطره چکانی به بازار عرضه می‌کنند و گویا شرایط به مذاق آن ها خوش آمده است. حتی در بخش‌هایی شاهد هستیم که عوامل تولیدکنندگان لوازم خانگی را با قیمتی ۵۰ درصد بالاتر به فروش می‌رسانند؛ با این حال فروشندگان برای فروش به تولیدکنندگان التماس می‌کنند اما آن‌ها با صورت قطره‌چکانی کالا را در اختیار واحدهای فروش قرار می‌دهند.

در این شبه مناظره جنجالی سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی اینگونه ادعای مطرح شده را پاسخ داد که ۷۰ درصد بازار لوازم خانگی در اختیار برندهای خارجی است؛ هر چند واردات انواع لوازم خانگی ممنوع شده اما برندهای خارجی در ایران مونتاژ می‌شوند و برخی از برندهای خارجی که قبلا ثبت سفارشات خود را انجام داده‌اند، در بازار موجود است. این در حالی است  که حداقل تا سه برابر نیاز بازار را می‌توانیم تولید کنیم و تکنولوژی‌های مورد استفاده توسط تولیدکنندگان دست کمی از کشورهای آسیای جنوبی و اروپا ندارد.

سازمان حمایت پاسخگو نیست

در این بین گویا هیچ کس مسئولیت وضعیت نگران کننده بازار لوازم خانگی را بر عهده نمی‌گیرد و شانه خالی کردن و پاسخ ندادن بهترین راه ممکن برای متولیان شده است که البته آن را به خوبی در پیش گرفته‌اند. چراکه مسئولان سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تماس‌ها و پیگیری‌های مکرر ایسنا را طی چند هفته اخیر بی‌پاسخ گذاشته‌اند و اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی نیز پاسخگوی این موضوعات نیست.

اما جلال‌الدین محمد شکریه - نایب رئیس اول اتاق اصناف ایران - در این باره اینگونه توضیح داد که در حوزه لوازم خانگی مسائل ارزی و حتی سودجویی و احتکار توسط برخی تولیدکنندگان و واردکنندگان می‌تواند از عوامل عرضه نشدن کالا در بازار باشد، البته ممکن است در میان چند میلیون واحد صنفی، برخی افراد مختلف نیز وجود داشته باشد و اقدام به بر هم زدن شرایط کنونی بازار کنند که نمی توان آن را انکار کرد چرا که حتی در تشکیلات و دستگاه های دولتی هم که نظارت های بسیاری صورت می‌گیرد، بعضا شاهد تخلفاتی هستیم که اخیرا نیز با آن برخورد شد.

سوال اساسی این است که چرا در این وضعیت نابه سامان بازار لوازم خانگی که به نفع هیچ کس جز عده ای سودجو نیست، ناظران و متولیان این بازار در سکوت رفته اند و انگار کاری به این آشفته بازار ندارند؟! امانت داري و اخلاق مداري

استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع   مجاز است.


  
  ._PRINT.   Share

مرتبط باموضوع :

 نرخ‌گذاری خودرو تغییری نخواهد داشت  [ سه شنبه، 21 مرداد ماه، 1393 ] 742 مشاهده
 نوبخت: تورم به 14.8 کاهش یافته است  [ جمعه، 25 ارديبهشت ماه، 1394 ] 678 مشاهده
 کارگران، زخم خوردگان تحریم!  [ دوشنبه، 8 مرداد ماه، 1397 ] 97 مشاهده
 پیش بینی قیمت دلار در سال 97  [ جمعه، 3 فروردين ماه، 1397 ] 162 مشاهده
 واکنش آیت‌الله مکارم به اتهام تجارت شکر  [ دوشنبه، 13 آذر ماه، 1396 ] 298 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب