امروز:  يكشنبه، 28 بهمن ماه، 1397
Preview Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
اخبار برگزیده شوش

مشکل نقدینگی پگاه برای خرید تجهیزات جدید

راه اندازی وزنه برداری شهرستان شوش

رسمی غلط و مرگبـار

 

چغندرقند کشاورزان شوشی مشتری ندارد

نماینده شوش: هدف اصلی تروریست‌ها صحن مجلس بود

اسامی هیئت مدیره جدید منطقه ویژه اقتصای شوش

هشدار مسئول حراست شبکه بهداشت شوش

جزئیات جدید از قتل هولناک پدر و پسر در شوش

 

بازدید میرشکاک از پروژه های بیمارستان شوش

تکمیل ساخت دو پروژه مهم بیمارستان شوش

جزئیات کشف محموله برنج قاچاق در شهر الوان

چاپ کتاب آموزش و پرورش شوش در گذر تاریخ

نگاهی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان شوش

مرگ دلخراش یک کشاورز در شوش

اداره آموزش‌ و پرورش شوش در احتضار

دستگیری رمال و فالگیر کلاهبردار در شوش

ویژه نامه سالروز شهادت فرمانده شهید صفر احمدی

انتصاب سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت شوش

شهرستان شوش در مسیر توسعه ی سیاسی

شوش و تغییرات مدیریتی

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 2

معارفه سرپرست جدید اداره آموزش و پرورش شوش

دستگیری عوامل ناامنی در منطقه ابراهیم آباد

تغییر در راس آموزش و پرورش شهرستان شوش

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 1

اعلام اسامی پرستاران نمونه شهرستان شوش

ترکیب آینده شورای شهر شوش

وضعیت تعاونی ها در شهرستان شوش

گفت و گو با عبدالحسین چعب رزمنده دوران جنگ

دکتر میرشکاک: برای جوانان شوش افسوس می خورم

 
 
 
 
 
 

اشراف کامل دستگاه قضایی به فضای مجازی شوش

ایجاد 226 فرصت شغلی در شهرستان شوش

شهرداری شوش و حلقه مفقوده آن

نگاهی به عملکرد شورا و شهرداری شوش

اعتراضات پنهانی علیه شاه در کاغذ پارس

ماجرای دبیر ریاضی در شوش که ضد شاه بود

شوش، رضایت و نارضایتی - ورزش

توضیحاتی درباره حضور دکتر میرشکاک در یک جلسه

وجود 20 دور برگردان خطرساز در جاده شوش - اهواز

بیکاری در شوش؛ چالشی بزرگ و فاجعه انگیز

تشکیل یک ائتلاف بزرگ انتخاباتی در شوش

هشدار مدیر کل میراث فرهنگی در خصوص شوش

 
 

تقدیر ویژه استاندار خوزستان از فرماندار شوش

آغار بازرسی سرزده از ادارات شهرستان شوش

بلاتکلیفی کارکنان بازنشسته نیشکر هفت تپه

عدم پرداخت مطالبات ذرت کاران شهرستان شوش

  کد خبر: 13001      ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 5 شهريور ماه، 1397 - 03:30   ._PRINT.  شوش - ایران اُنا: در زمان رضا خان میرپنج که نوعی طرفداری در جنگ جهانی را نشان می داد اداره ی پست شوش جایگاه ویژه ای داشت.تصاویر قدیمی نشان می دهد که افرادی مانند مرحوم رسولی قدیمی ترین کارمند این اداره ی بود.
استاد جعفر دیناروند - رئیس مرکز بررسی های اجتماعی ایران اُنا: خاطرات شهر در مورد اداره ی پست از این نظر مهم است که به گفته ی بسیاری از افراد قدیمی این اداره نخستین تشکیلات دولتی در طول تشکیل شوش جدید بوده است.شاید دلیل اصلی آن جنگ جهانی دوم باشد.روایات مختلفی از عبور قشون ایران و نیز خارجی از این شهر شده است.

گویا مهم ترین علت را ارتباط میان ارتش و مسئولین ذکر کرده اند که به وسیله ی تلگراف انجام می شد.وسیله ای که در آن زمان پیشرفته بود و با رمز گذاری جملاتی رد و بدل می شد.گذر قوای خارجی از این مکان حتی لطماتی را نیز به کاوش های باستان شناسی وارد کرده است که از آن جمله می توان به انفجار ستون های کاخ آپادانا به وسیله ی دینامیت اشاره نمود.

با توجه به مطالعات محلی می توان گفت که اولین مکان این اداره در کنار داروخانه ی دانیالی و روبروی بانک صادرات بود.این مکان به صورت اجاره ای در خانه ای مستقر شده بود.کارمندان آن قلیل و اکثرا نوعی ناآگاهی داشتند.در آن زمان تلفن وجود نداشت و تنها راه ارتباطی پست و تلگراف بود.

در زمان رضا خان میرپنج که نوعی طرفداری در جنگ جهانی را نشان می داد اداره ی پست شوش جایگاه ویژه ای داشت.تصاویر قدیمی نشان می دهد که افرادی مانند مرحوم رسولی قدیمی ترین کارمند این اداره ی بود.این اداره بعد از جنگ جهانی دوم در محلی که امروز اطراف میدان معلم است مستقر شد.

شاید قدیمی ترین مسئول آن آقای فتحی باشد که خود در شوش سکنی داشت.او سال ها این مسئولیت را بر عهده د اشت و می توان او را یکی از طولانی ترین مدیران نامید.بیشتر کار این اداره بر انتقال نامه ها متمرکز بود.

در طول فعالیت این اداره نامه هایی که در صندوق های پست ریخته می شدند در روزهایی معین جمع شده و وارد کیسه هایی مخصوص می نمودند و محکم می بستند.بعد از آن صبح زود فردی به نام پست چی که مدتی حسن دینور زاده بود با دوچرخه به ایستگاه راه آهن شوش می رفت تا کار تحویل و تحول را انجام دهد.

به دلیل ناامن بودن و عدم توجه به ساعت ،فرد مزبور شب را در ایستگاه به صبح می برد تا کیسه را تحویل دهد و البته قبل از آن فردی از درون قطار و در مکانی مشخص کیسه ای راپرتاب می کرد که مملو از نامه های ارسالی بود.این کیسه به اداره می آمد و وظیفه ی کیسه رسان تمام می شد.

با ورود نوعی تلفن به شوش بعضی از ادارات برای تماس به آن مراجعه می کردند و مرحوم دهان که صدایی بلند داشت کار اتصال را انجام می داد.اتصال به شهرهای دیگر بسیار مشکل بود و به همین دلیل ادارات دیگر از تلگراف استفاده می کردند.

کارمندان این اداره بسیار محدود بودند به طوری که از انگشتان دست خارج نمی شدند.بعضی از آن ها فوت کردند اما آقای تعبیرزاده که سال ها در این اداره کار می کرد در قید حیات است و می تواند اطلاعات بیشتری بدهد.

با تغییراتی که در زمینه های ارسالی ایجاد شد این اداره نیز خود را به سمت تغییرات کشاند.کم کم کار ارسال نامه ها در درون اداره انجام می شد تا بدین سان ماموری نتواند وقت خود را با رفتن به درب خانه ها تلف کند.وسیله ای که در آن زمان در اداره ی پست شوش فعال بود فقط یک دوچرخه بود.تصاویر باقی مانده از این اداره تایید کننده ی مطلب است.

یکی از کارهای جالب این اداره ایجاد کلکسیون تمبرهای قدیمی بود.وقتی یادم می آید افسوس می خورم که چرا این مجموعه را خریداری نکردم.البته که این اتفاق در دهه ی پنجاه بود و ما نیز فقط در فکر درس و مشق بودیم و بدون شک بی پولی هم می توانست تاثیر گذار گردد.چقدر فراوان بودند اما کسی استقبال نمی کرد.

هیچگونه وجهی بابت خدمات پستی انجام نمی گرفت و فقط بسته به مسیر نامه نوع تمبر از نظر قیمت بالا و پایین بود.نام سفارشی کم کم وارد این اداراه شد و افرادی که عجله داشتند نامه های خود را به صورت سفارشی می فرستادند.البته زمان رسیدن نامه ها گاه تا دو ماه هم طول می کشید.من یادم هست که نامه ای ورزشی به تهران فرستادم و آنقدر طول کشید که وقتی جواب آن آمد یادم رفته بود.

هنوز تابلوی آن در ذهنم باقی مانده که نوشته شده بود.اداره ی پست،تلفن و تلگراف شوش.بعد از انقلاب همین مکان فعالیت های اداره را شکل می داد و تفکیکی صورت نگرفته بود.نوعی شکل دهی به درون آن ایجاد شد و صندوق هایی پستی برای همه ی ادارات به وجود آمد.این نوع کار باعث شد تا هر اداره ای خود به صندوق خاص مراجعه کند و نامه های خود را بردارد.

خاطرات اداراه پست شوش مملو از نامه نگاری ها و از همه مهم تر ثبت نام کنکوری هاست.هنوز یادم نمی رود که در فصولی از سال کارمندن این اداره شاد می شدند که مراجعات بیشتری دارند و آن زمان ثبت نام برای کنکور بود.تمام وسایل در اختیار این اداره بود و با ثبت نام و گرفتن فرم ها کار کنکور که البته در اهواز برگزار می شد به اتمام می رسید.

خاطرات شهر را باید نوعی تلاش برای زنده نگه داشتن نام افرادی دانست که در سخت ترین شرایط به این مردم خدمت کردند.در حداقل شکل انتظار می رود که از ابتدای تشکیل این اداره نام افراد و مسئولین ان ذکر شوند تا بدین سان فرزندان آن ها نوعی شادی را ایجاد نمایند.این مهم خصوصا در مواردی که افراد آن زنده اند بسیار ضروری تر خواهد بود. امانت داري و اخلاق مداري

استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع   مجاز است.


  
  ._PRINT.   Share

مرتبط باموضوع :

 صلح و سازش 3 پرونده قتل عمد در شوش  [ جمعه، 12 شهريور ماه، 1395 ] 314 مشاهده
 دستگیری متخلفین شکار پرندگان در شوش  [ چهارشنبه، 24 آذر ماه، 1395 ] 468 مشاهده
 پایان کار سرشماری عمومی نفوس و مسکن در شوش  [ شنبه، 15 آبان ماه، 1395 ] 331 مشاهده
 ذبح عدالت  [ چهارشنبه، 17 تير ماه، 1394 ] 774 مشاهده
 شوش، کهن ترین شهر جهان  [ سه شنبه، 20 اسفند ماه، 1392 ] 1067 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب