امروز:  شنبه، 3 فروردين ماه، 1398
Preview Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
اخبار برگزیده شوش

مشکل نقدینگی پگاه برای خرید تجهیزات جدید

راه اندازی وزنه برداری شهرستان شوش

رسمی غلط و مرگبـار

 

چغندرقند کشاورزان شوشی مشتری ندارد

نماینده شوش: هدف اصلی تروریست‌ها صحن مجلس بود

اسامی هیئت مدیره جدید منطقه ویژه اقتصای شوش

هشدار مسئول حراست شبکه بهداشت شوش

جزئیات جدید از قتل هولناک پدر و پسر در شوش

 

بازدید میرشکاک از پروژه های بیمارستان شوش

تکمیل ساخت دو پروژه مهم بیمارستان شوش

جزئیات کشف محموله برنج قاچاق در شهر الوان

چاپ کتاب آموزش و پرورش شوش در گذر تاریخ

نگاهی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان شوش

مرگ دلخراش یک کشاورز در شوش

اداره آموزش‌ و پرورش شوش در احتضار

دستگیری رمال و فالگیر کلاهبردار در شوش

ویژه نامه سالروز شهادت فرمانده شهید صفر احمدی

انتصاب سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت شوش

شهرستان شوش در مسیر توسعه ی سیاسی

شوش و تغییرات مدیریتی

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 2

معارفه سرپرست جدید اداره آموزش و پرورش شوش

دستگیری عوامل ناامنی در منطقه ابراهیم آباد

تغییر در راس آموزش و پرورش شهرستان شوش

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 1

اعلام اسامی پرستاران نمونه شهرستان شوش

ترکیب آینده شورای شهر شوش

وضعیت تعاونی ها در شهرستان شوش

گفت و گو با عبدالحسین چعب رزمنده دوران جنگ

دکتر میرشکاک: برای جوانان شوش افسوس می خورم

 
 
 
 
 
 

اشراف کامل دستگاه قضایی به فضای مجازی شوش

ایجاد 226 فرصت شغلی در شهرستان شوش

شهرداری شوش و حلقه مفقوده آن

نگاهی به عملکرد شورا و شهرداری شوش

اعتراضات پنهانی علیه شاه در کاغذ پارس

ماجرای دبیر ریاضی در شوش که ضد شاه بود

شوش، رضایت و نارضایتی - ورزش

توضیحاتی درباره حضور دکتر میرشکاک در یک جلسه

وجود 20 دور برگردان خطرساز در جاده شوش - اهواز

بیکاری در شوش؛ چالشی بزرگ و فاجعه انگیز

تشکیل یک ائتلاف بزرگ انتخاباتی در شوش

هشدار مدیر کل میراث فرهنگی در خصوص شوش

 
 

تقدیر ویژه استاندار خوزستان از فرماندار شوش

آغار بازرسی سرزده از ادارات شهرستان شوش

بلاتکلیفی کارکنان بازنشسته نیشکر هفت تپه

عدم پرداخت مطالبات ذرت کاران شهرستان شوش

  کد خبر: 13101      ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 11 دي ماه، 1397 - 03:30   ._PRINT.  تهران - ایران اُنا: چندین ماه است که کارگران مشکلات معیشتی دارند و درخواست برگزاری جلسه «ترمیم مزد» را ارائه کرده اند اما تا کنون به نتیجه دست نیافته اند.
مسئله اصلی استعلام یا عدم استعلام وزارت کار از معاونت حقوق ریاست جمهوری برای «ترمیم دستمزد» نیست، بلکه مسئله این است که بعد از گذشت چند ماه درخواست کارگران برای ترمیم قدرت خرید وکاهش ۷۲ درصدی قدرت خرید کارگران چرا جلسه شورای عالی کار برگزار نمی شود.

چندین ماه است که کارگران مشکلات معیشتی دارند و درخواست برگزاری جلسه «ترمیم مزد» را ارائه کرده اند اما تا کنون به نتیجه دست نیافته اند. بی توجهی به درخواست نمایندگان کارگری در شورای عالی کار در حالی صورت می­‌گیرد که در چند ماه گذشته بارها بحث لزوم افزایش قدرت خرید کارگران از سوی فعالان صنفی مطرح شده، اما در دوره های مختلف در وزارت کار هیچ اقدامی صورت نگرفت.

در حالی که کارگران با مشکلات بسیاری روبرو هستند، شریعتمداری وزیر جدید کار اظهارات قابل توجهی درباره ترمیم مزد  داشته است. وی درباره افزایش دستمزد می گوید،" از معاونت حقوقی رئیس جمهور استعلام کرده‌ام و گفته اند طبق ماده 41قانون کار دستمزد باید سالیانه تنها یکبار افزایش یابد." این در حالی که است که طی چند ماه گذشته کارگران تورم بیش از 70درصدی را در سبد معیشت خود احساس می کنند و به گونه ای که مطابق محاسبات کمیته دستمزد، حقوق فعلی کارگران تنها 28درصد هزینه های زندگی کارگران را پاسخگو است.

 چندی پیش وزیرکار درباره افزایش مزد بیش از یکبار در جلسات شورای عالی کار گفت:ما در وزارت کار از معاونت حقوقی رئیس جمهور استعلام کردیم و پاسخ این بود، دستمزد فقط یکبار باید افزایش یابد. آیا می‌شود کارگران را از بقیه مردم جدا کرد و برای آنها تصمیم جداگانه گرفت؟
محمد شریعتمداری، وزیرکار  درباره عقب ماندگی مزد کارگران گفت:ما در وزارت کار از معاونت حقوقی رئیس جمهور استعلام کردیم و پاسخ این بود، دستمزد فقط یکبار باید افزایش یابد. آیا می‌شود کارگران را از بقیه مردم جدا کرد و برای آنها تصمیم جداگانه گرفت؟

شریعتمداری بیان کرد:تلاش ما این است که جلسات شورای عالی کار ماهی یکبار برگزار شود. ما در وزارت کار از معاونت حقوقی رئیس جمهور استعلام کردیم و پاسخ این بود که اگر تفسیر این ماده قانونی، سالی چند بار افزایش دستمزد باشد باید برای کارمندان دولت نیز چند بار در سال افزایش حقوق اعمال شود. بالاخره خانواده و نیازهای خانواده فرق نمی‌کند که مزدبگیر تحت پوشش قانون کار باشد یا تحت پوشش دولت. همانطور که گفتم باید هماهنگ تصمیم گرفته شود. با این حال ما همه مسیر قانونی را طی خواهیم کرد و در این زمینه هیچ تردیدی نیست و مطمئن باشید که این مساله را مجدد در شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی بحث خواهیم کرد و جمع بندی نهایی هر چه باشد، همان را اجرا خواهیم کرد.

 این موضوع با حاشیه های بسیاری از سوی جامعه کارگری همراه شد. بعد از اظهارات  توفیقی،عضو کمیته دستمزد شورایعالی کار درباره اظهارات شریعتمداری گفت:آقای وزیر ما از بقیه جدا هستیم. چرا که هیچگاه دیده نشده ایم. من اعتقاد دارم،ما از بقیه جدا هستیم چرا که هیچ گاه خواسته‌های به حقمان دیده نشده است. کارگران هرگز رنگ نفت،معادن و گاز را سر سفره خود ندیده اند. هر آنچه داریم با تلاش خود داریم و همیشه حقمان پرداخت نشده است. ما نمی خواهیم ما را از بقیه جدا کنید. ما حق خود را می خواهیم. ما هرگز نمی گوییم ما را از بقیه جدا کنید.

عضو کمیته دستمزد شورایعالی کار در واکنش به اظهار نظر شریعتمداری مبنی بر اینکه «برای افزایش حقوق مجدد در وزارت کار از معاونت حقوقی رئیس جمهور استعلام کردیم»بیان کرد: مجلس محل استفساریه است. مجلس است که باید سوالات مختلف درباره قانون را پاسخ دهد. هیئت دولت جای پاسخگویی به یک قانون نیست، می تواند نظر خود را بیان کند. اما نمی توان به آن استناد کرد. اگر طرح سوالی صورت گرفته است باید به صورت مکتوب در شورای عالی کار طرح بحث شود. در آن شورا باید بررسی شود. 

اکنون بعد از گذشت 11روز  معاونت حقوقی رئیس جمهور اعلام کرده است که از این معاونت تاکنون درباره امکان بازبینی و تعدیل دوباره حداقل دستمزد کارگران استعلامی نشده و انتشار اخبار ی در فضای رسانه ای مبنی بر نظریه و پاسخ معاونت حقوقی رئیس جمهور درباره موضوع، صحت ندارد.

سقوط ارزش ریال و به دنبال آن سقوط قدرت خرید دستمزد، با افزایش بی محابا قیمت ارز رخ داد. اما بعد از کاهش قیمت ارز نیز این کاهش جبران نشد.  در این معادله‌ی نابرابر، مزدبگیران و فرودستان بیش از دیگران متضرر شدند. آنها نه دلار و طلا داشتند که قیمتش بالا برود و نه صاحب ملک و املاک و مغازه بودند که بتوانند نرخ اجاره بها را بالا ببرند؛ فقط یک دستمزد ثابت داشتند که  قدرت خرید آن روز به روز آب رفت و آنچه اتفاق افتاد، این بود که سفره‌های خالی روز به روز خالی‌تر شدند.

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی سرباز کردن مسئولان از موضوع «ترمیم دستمزد» کارگران ناشی از بی توجهی دولت ناشی می شود. در حال حاضر نیز مسئله اصلی استعلام یا عدم استعلام وزارت کار از معاونت حقوق ریاست جمهوری برای «ترمیم دستمزد»  نیست، بلکه مسئله این است که بعد از گذشت چند ماه درخواست کارگران برای ترمیم قدرت خرید وکاهش 72 درصدی قدرت خرید کارگران چرا جلسه شورای عالی کار برگزار نمی شود. امانت داري و اخلاق مداري

استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع   مجاز است.


  
  ._PRINT.   Share

مرتبط باموضوع :

 قیمت مرغ از ۱۵ هزار تومان گذشت  [ شنبه، 27 بهمن ماه، 1397 ] 84 مشاهده
 کلید روحانی هم قفل بیکاری را باز نکرد  [ دوشنبه، 25 خرداد ماه، 1394 ] 908 مشاهده
 یارانه شهریور امشب واریز می‌شود  [ شنبه، 22 شهريور ماه، 1393 ] 529 مشاهده
 عدم همخوانی جیب ایرانی‌ها با نرخ‌ بازار  [ دوشنبه، 6 مهر ماه، 1394 ] 519 مشاهده
 تامین کالاهای اساسی و میوه شب عید کشور  [ يكشنبه، 24 دي ماه، 1396 ] 184 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب