امروز:  يكشنبه، 28 بهمن ماه، 1397
Preview Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
اخبار برگزیده شوش

مشکل نقدینگی پگاه برای خرید تجهیزات جدید

راه اندازی وزنه برداری شهرستان شوش

رسمی غلط و مرگبـار

 

چغندرقند کشاورزان شوشی مشتری ندارد

نماینده شوش: هدف اصلی تروریست‌ها صحن مجلس بود

اسامی هیئت مدیره جدید منطقه ویژه اقتصای شوش

هشدار مسئول حراست شبکه بهداشت شوش

جزئیات جدید از قتل هولناک پدر و پسر در شوش

 

بازدید میرشکاک از پروژه های بیمارستان شوش

تکمیل ساخت دو پروژه مهم بیمارستان شوش

جزئیات کشف محموله برنج قاچاق در شهر الوان

چاپ کتاب آموزش و پرورش شوش در گذر تاریخ

نگاهی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان شوش

مرگ دلخراش یک کشاورز در شوش

اداره آموزش‌ و پرورش شوش در احتضار

دستگیری رمال و فالگیر کلاهبردار در شوش

ویژه نامه سالروز شهادت فرمانده شهید صفر احمدی

انتصاب سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت شوش

شهرستان شوش در مسیر توسعه ی سیاسی

شوش و تغییرات مدیریتی

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 2

معارفه سرپرست جدید اداره آموزش و پرورش شوش

دستگیری عوامل ناامنی در منطقه ابراهیم آباد

تغییر در راس آموزش و پرورش شهرستان شوش

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 1

اعلام اسامی پرستاران نمونه شهرستان شوش

ترکیب آینده شورای شهر شوش

وضعیت تعاونی ها در شهرستان شوش

گفت و گو با عبدالحسین چعب رزمنده دوران جنگ

دکتر میرشکاک: برای جوانان شوش افسوس می خورم

 
 
 
 
 
 

اشراف کامل دستگاه قضایی به فضای مجازی شوش

ایجاد 226 فرصت شغلی در شهرستان شوش

شهرداری شوش و حلقه مفقوده آن

نگاهی به عملکرد شورا و شهرداری شوش

اعتراضات پنهانی علیه شاه در کاغذ پارس

ماجرای دبیر ریاضی در شوش که ضد شاه بود

شوش، رضایت و نارضایتی - ورزش

توضیحاتی درباره حضور دکتر میرشکاک در یک جلسه

وجود 20 دور برگردان خطرساز در جاده شوش - اهواز

بیکاری در شوش؛ چالشی بزرگ و فاجعه انگیز

تشکیل یک ائتلاف بزرگ انتخاباتی در شوش

هشدار مدیر کل میراث فرهنگی در خصوص شوش

 
 

تقدیر ویژه استاندار خوزستان از فرماندار شوش

آغار بازرسی سرزده از ادارات شهرستان شوش

بلاتکلیفی کارکنان بازنشسته نیشکر هفت تپه

عدم پرداخت مطالبات ذرت کاران شهرستان شوش

  کد خبر: 5839      ارسال شده در مورخه : جمعه، 21 شهريور ماه، 1393 - 03:30   ._PRINT.  شوش - ایران اُنا: گزارش منتشر شده ایران اُنا در خصوص مشکلات کشاورزان شهرستان شوش، در بخش سایه روشن های خبر 20 شبکه خبر جمهوری اسلامی ایران منعکس شد.انعکاس گزارش ایران اُنا در سایه روشن خبر 20

سایت خبری تحلیلی ایران اُنا روز چهارشنبه 19 شهریورماه با انتشار گزارشی اختصاصی تحت عنوان کابوس بی‌آبی درحاصلخیزترین خاک‌های ایران توسط قاسم منصور آل کثیر معاون تحقیقات و مطالعات رسانه ای این مجموعه خبری به بررسی مشکلات کشاورزان شهرستان شوش پرداخت.

شبکه خبر رسانه ملی در بخش سایه روشن های خبر 20 چهارشنبه شب، گزارش منتشر شده ایران اُنا در خصوص مشکلات کشاورزان شهرستان شوش را بصورت ویژه منعکس کرد.

خبر 20 شبکه خبر جمهوری اسلامی ایران یکی از پرمخاطب ترین بخش های خبری رسانه ملی بشمار می رود و امید است که انتشار مشکلات کشاورزان شهرستان شوش در رسانه های مختلف باعث حساسیت مسئولان و اتخاذ راهکارهایی جهت رفع دغدغه های این قشر زحمت کش گردد.

سایت خبری تحلیلی ایران اُنا بعنوان رسانه مستقل خبری شوش و فرزند شهرستان شوش در عرصه ملی اطلاع رسانی؛ مشکلات بخش کشاورزی شهرستان شوش را بعنوان یکی از اولویت های اصلی خود پیگیری خواهد کرد.

*******************************************

متن کامل گزارش منتشر شده ایران اُنا در خصوص مشکلات کشاورزان شوش:

شوش - ایران اُنا: کشاورزان غرب کرخه که زمینهای کشاورزیشان از حاصلخیز ترین خاک های ایران به شمار می رود، این روزها با کابوس بی آبی دست و پنجه نرم می کنند و محصولاتشان که نقش مهمی در تنظیم بازار کشور دارد در آستانه نابودی قرار گرفته است.

به گزارش ایران اُنا، گویی مشکل کشاورزان شوشی پایانی ندارد. در فصلی مشکل کودهای تقلبی دارند و فصلی دیگر کمبود سوخت برای وسایل کشاورزی، این بار، بی آبی گریبان کشاورزان غرب کرخه را گرفته است. کرخه که روزگاری طغیانش وحشت به جان اهالی آن منطقه می انداخت حالا تبدیل به رودی بی جان شده است.

اخیراً کشاورزان منطقه غرب کرخه حدود 200 هکتار زمین کشاورزی را به زیر کشت بردند. کشاورزان می گویند که مسئولان بهره برداری آب به ما قول داده بودند که مشکل آب نخواهیم داشت اما حالا این وعده محقق نشده است. از جهتی هم کاشت نخیلات در کنار مزارعشان بر مشکلات آنها افزوده است چرا که نخل همواره باید سیراب باشد.

 یکی از فعالان کشاورزی غرب کرخه به خبرنگار ایران اُنا می گوید: حدود ٢٠٠ هكتار از مزارع سبز ذرت و صيفي جات تحت پوشش زهكش كيلومتر ٧٤ كانال پاي پل كرخه بر اثر لجاجت برخي مسئولان رو به خشكی و تلف شدن است.

عزیز چنانه می افزاید: كشاورزان اين محدوده كه با وعده‌هاي مسئولان بهره برداري كانال پاي پل كرخه - ناحيه شمال خوزستان برای استمرار وجود آب در زهكش و به اميد عقد قرارداد اقدام به كشت کردند هم اکنون سرگردان مانده اند.

 به گفته وی، اكنون كشاورزان اين زهكش با خسارتي حداقل در هر هكتار ٣٠ ميليون ريال تاكنون حيران و درمانده نظاره گر محصولات در حال خشك شدن زهكش ٧٤ بر اثر بي آبي هستند.

 از بی آبی نخل هم نمی روید

اگر چه سه رودخانه كرخه، دز و شاوور از شهرستان شوش مي گذرند اما تمام مسير بياباني است و شن هاي روان پيشروي زيادي كرده‌اند و از جنگل‌هاي انبوه كرخه كه روزي زيستگاه شير و گوزن زرد بوده هيچ اثري نيست. كم آب شدن كرخه باعث شده بخش زيادي از درختان نابود شود، قسمتي را اهالي براي كشاورزي تسطيح كرده اند و چون از لوله كشي گاز هم محرومند، بخشي را هم به عنوان هيزم مصرف كرده اند. در همسايگي كرخه، عطش حرف اول را مي زند. نخل هم در اين زمينهاي تشنه و خشك نمي رويد.

 یکی از مسئولان شهرستان شوش دانیال(ع) می گوید: مشکل کم آبی کشاورزان بخش غرب کرخه از دغدغه های مردم این منطقه است چراکه زندگی آنها بسته به کشاورزی و زمین است.

این مسول اظهار می کند: به نظرم باید مجموعه هایی که درگیر این موضوع هستند با تعامل و همیاری، این مشکل را حل بکنند.

وی تاکید می کند: اگر شرکت بهره برداری آب قراردادی بسته باشد باید به قرارداد خود متعهد باشد و اگر قراردادی در میان نبوده بهتر است با تعامل این معضل پیش آمده حل شود.

 سرنوشت زاینده رود در انتظار کرخه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان پیش از این گفته بود: با سدهایی که در بالادست کرخه احداث شده، سرنوشت زاینده رود در انتظار این رودخانه است.

کیخسرو چنگلوایی در همایش ملی «نقش نیشکر در توسعه پایدار» با بیان اینکه با ایجاد سد گتوند با دست خودمان نمک را وارد اراضی کشاورزی کردیم، عنوان کرد: سد گتوند نعمت نیست نغمت است.

وی افزود: راندمان و بهره وری آب در بهترین شرایط در خوزستان 38 درصد است و با این حال باید گفت که بحران آب در استان داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به اینکه 98 درصد محصولات  کشاورزی استان متکی به محصولات آبی است، تصریح کرد: وجود 11 سد در بالادست رودخانه کرخه زنگ خطر است و بعید نیست در آینده کرخه به سرنوشت زاینده رود دچار شود.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در این باره در گفتگو با خبرنگار ایران اُنا  می گوید: تغییر الگوی کشت به معنای اینکه ما از باغبانی به زراعت تغییر کشت کنیم مشکلی را حل نمی کند.

چنگلوایی می افزاید: باغبانی هم تابستان آب می خواهد هم زمستان اما زراعت فقط پاییزه است.

وی یادآور می شود: در چنین شرایطی در صورتی که مسجل شود امکان تامین آب تابستانه نباشد بهتر است به صورت فصلی قرارداد بسته شود و برای کشت پاییزه آب در اختیار کشاورزان قرار داده شود.

چنگلوایی توضیح می دهد: ولی ما تاکید می کنیم که هر جایی مردم حق آبه داشتند باید آب کامل به آنها داده شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به مزارع غرب کرخه می گوید: کانال احداث شده پای پل کرخه حدود 108 کیلومتر است و بر همین اساس مردم هزینه کردند و حق آبه قدیمی داشتند.

چنگلوایی تاکید می کند: از نظر ما آب مورد نیاز کشاورزان باید تامین شود. در گفتگویی که با محمدرضا شمسایی مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان نیز داشتم وی قول جدی داد که مشکل را حل کند. اگر احیانا این مشکل حل نشده باشد مجدد پیگیری خواهم کرد.

وی درباره تغییر الگویی کشت در شرایط کنونی می گوید: حساسیت نخل بیش از زراعت است و باید به صورت دایم آب داشته باشد. به همین دلیل الگوی کشت در این شرایط می تواند کارساز باشد.

به گزارش ایران اُنا، در صورت تامین نشدن آب کشاورزان غرب کرخه، بی شک حدود 200 هکتار از محصولات زمین های کشاورزی نابود می شوند و اولین ضربه به اقتصاد شهرستان شوش وارد می شود. امانت داري و اخلاق مداري

استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع   مجاز است.


  
  ._PRINT.   Share

مرتبط باموضوع :

 اسامی هیئت مدیره جدید منطقه ویژه اقتصای شوش  [ يكشنبه، 14 خرداد ماه، 1396 ] 837 مشاهده
 قطع برق اداره ارشاد شوش به دلیل بدهی!  [ سه شنبه، 16 تير ماه، 1394 ] 818 مشاهده
 کاشت سه هزار اصله نهال در شهرستان شوش  [ شنبه، 15 اسفند ماه، 1394 ] 444 مشاهده
 کاشت نهال به دست دانش آموزان در شوش  [ شنبه، 23 دي ماه، 1396 ] 196 مشاهده
 شوش با 51 همچنان گرم ترین نقطه خوزستان است  [ يكشنبه، 29 مرداد ماه، 1396 ] 377 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب