امروز:  يكشنبه، 28 بهمن ماه، 1397
Preview Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
اخبار برگزیده شوش

مشکل نقدینگی پگاه برای خرید تجهیزات جدید

راه اندازی وزنه برداری شهرستان شوش

رسمی غلط و مرگبـار

 

چغندرقند کشاورزان شوشی مشتری ندارد

نماینده شوش: هدف اصلی تروریست‌ها صحن مجلس بود

اسامی هیئت مدیره جدید منطقه ویژه اقتصای شوش

هشدار مسئول حراست شبکه بهداشت شوش

جزئیات جدید از قتل هولناک پدر و پسر در شوش

 

بازدید میرشکاک از پروژه های بیمارستان شوش

تکمیل ساخت دو پروژه مهم بیمارستان شوش

جزئیات کشف محموله برنج قاچاق در شهر الوان

چاپ کتاب آموزش و پرورش شوش در گذر تاریخ

نگاهی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان شوش

مرگ دلخراش یک کشاورز در شوش

اداره آموزش‌ و پرورش شوش در احتضار

دستگیری رمال و فالگیر کلاهبردار در شوش

ویژه نامه سالروز شهادت فرمانده شهید صفر احمدی

انتصاب سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت شوش

شهرستان شوش در مسیر توسعه ی سیاسی

شوش و تغییرات مدیریتی

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 2

معارفه سرپرست جدید اداره آموزش و پرورش شوش

دستگیری عوامل ناامنی در منطقه ابراهیم آباد

تغییر در راس آموزش و پرورش شهرستان شوش

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 1

اعلام اسامی پرستاران نمونه شهرستان شوش

ترکیب آینده شورای شهر شوش

وضعیت تعاونی ها در شهرستان شوش

گفت و گو با عبدالحسین چعب رزمنده دوران جنگ

دکتر میرشکاک: برای جوانان شوش افسوس می خورم

 
 
 
 
 
 

اشراف کامل دستگاه قضایی به فضای مجازی شوش

ایجاد 226 فرصت شغلی در شهرستان شوش

شهرداری شوش و حلقه مفقوده آن

نگاهی به عملکرد شورا و شهرداری شوش

اعتراضات پنهانی علیه شاه در کاغذ پارس

ماجرای دبیر ریاضی در شوش که ضد شاه بود

شوش، رضایت و نارضایتی - ورزش

توضیحاتی درباره حضور دکتر میرشکاک در یک جلسه

وجود 20 دور برگردان خطرساز در جاده شوش - اهواز

بیکاری در شوش؛ چالشی بزرگ و فاجعه انگیز

تشکیل یک ائتلاف بزرگ انتخاباتی در شوش

هشدار مدیر کل میراث فرهنگی در خصوص شوش

 
 

تقدیر ویژه استاندار خوزستان از فرماندار شوش

آغار بازرسی سرزده از ادارات شهرستان شوش

بلاتکلیفی کارکنان بازنشسته نیشکر هفت تپه

عدم پرداخت مطالبات ذرت کاران شهرستان شوش

  کد خبر: 6596      ارسال شده در مورخه : جمعه، 5 دي ماه، 1393 - 03:30   ._PRINT.  تهران - ایران اُنا: شاید علت های انجام آسیب ها برای پی بردن به روابط علت و معلولی مهم باشد که هست اما نباید از نقش نوع شخصیت افراد آسیب ساز نیز غافل شویم.آسیب های اجتماعی - آسیب سازان

استاد جعفر دیناروند - رئیس مرکز بررسی های اجتماعی ایران اُنا: مطالعات اجتماعی برای اصلاح جامعه معمولا متمرکز بر زیان هاست.آسیب های اجتماعی شناسایی می شوند و بر اساس میزات این ضررها تصمیم گیری می نمایند.آسیب ها اولویت بندی می گردند و بر اساس ریشه یابی ، معرفی می گردند.کار و تلاش در این زمینه ارزشمند است اما باید توجه داشت که آسیب شناسی نیازمند به دقت فراوان است.

نکات ظریف فراوان دارد.در بسیاری از حالات مشاهده شده است که حتی در تحقیقات دانشگاهی تعلل هایی صورت پذیرفته است.آسیب شناسی کوششی معنا دار برای رفع مشکلات است.تلاش هایی حساب شده برای رسیدن به پیشرفت هاست.عمل دیدن در این تلاش جایگاه خاصی دارد.

دزدی یک عمل است.رشوه دادن و یا گرفتن نیز این چنین اند اما انچه ظرافت را بیشتر نمایان می کند.عاملین سیب ها هستند که معمولا در زیر آسیب ها پنهان می مانند.آسیب سازی را نباید فراموش کرد.کسانی مسئول ایجاد آسیب ها هستند.

آن ها دارای چه ویژگی هایی هستند.ریشه یابی آسیب ها گرچه ممکن است به وسیله ی عمل نمایان گردند اما این به معنای کنار گذاشتن عامل و یا عاملین نباید باشد.چرا بعضی از افراد بعضی از آسیب ها را انجام می دهند در حالی که دیگران این چنین نیستند.بنابراین شناسایی افراد آسیب ساز بخش مهمی از فعالیت آسیب شناسی محسوب می گردد.

آسیب سازی زا فعالیتی مغایر با ارزش ها ارزیابی می کنیم.در این میان نقش و شخصیت افراد آسیب ساز را هم مهم می دانیم.باید در باره ی این نوع افراد مطالعات ریشه ای انجام داد.گاه گفته می شود که ریشه ی دزدی فقر است.شاید غلط نباشد اما ایا همه ی فقرا دزدی می کنند؟

بدیهی است که افراد آسیب ساز از جهاتی باید با سایر افراد متفاوت باشند.تفاوت در خانواده ممکن است تاثیر گذار باشد.شاید ژنتیک و نکات ارثی این تاثیر را به وجود اورد و شاید بیماری های فردی عاملین اصلی این نوع اعمال باشند.شناسایی افراد عامل در آسیب ها باید به اندازه ی خود آسیب ها هم حیاتی باشند.

کنگاش در شخصیت افراد آسیب ساز را باید جدی گرفت.باید بخشی از مطالعات آسیب شناسی به این مهم تعلق داشته باشد.تیپ شناسی، رفتارهای معین و گذشته ی خانوادگی از جمله مواردی هستند که می بایست هم زمان با ریشه یابی مورد توجه قرار گیرند.

افراد آسیب ساز از بسیاری جهات ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند، شرایط سنی، جنسی، اقتصادی، اعتقادی، محلی، سواد، خانوادگی، رفتاری، ناسازگاری، شخصیت درونی و برونی و مواردی این چنین که باعث می شود تا افراد متخصص در آسیب شناسی تلاش کنند تا بر روی آسیب سازان توقف بیشتری نمایند.

باید بر دونکته در مطالعات آسیب سازان تمرکز یافت.یکی مسائل ژنتیکی یا ارثی که بر این اساس زمینه ی انجام بعضی از آسیب ها را ممکن می سازند مانند اینکه در بعضی از جوامع علاقه به دزدی در درون ان هاست و یا شرارت را از کسی یاد نگرفته اند.نا سازگاری های اجتماعی، خشونت و در گیری نیز برای بسیاری از آسیب سازان از قبل وجود داشته است.

نکته ی دوم محیط اجتماعی است که آسیب ساز در ان بزرگ شده است.در این میان نقش خانواده بسیار مهم است.جامعه ی کوچکی که برای بسیاری از افراد الگوست و اگر موارد آسیب ساز مانند دزدی یا شرارت و زورگویی در ان رایج باشد احتمال مبتلا شدن به ان ها نیز زیاد است.

جدی بودن شخصیت شناسی در آسیب ها از این نظر مهم است که این نوع اعمال بدون شک دارای فاعل های حساب شده ای هستند.اگر به این مسئله باعمق بیشتری بنگرنیم متوجه می شویم که جوامع مختلف به یک شکل دارای آسیب ها نیستند.این نشان دهنده ی تفاوت های افراد نیز می شود.

شاید علت های انجام آسیب ها برای پی بردن به روابط علت و معلولی مهم باشد که هست اما نباید از نقش نوع شخصیت افراد آسیب ساز نیز غافل شویم.بعضی ممکن است برای این نوع افراد ویژگی های خاصی را در نظر گیرند.

نکاتی مانند نقص های مغزی، پایین بودن بهره ی هوشی، ضعف در اعصاب، دیوانگی و امثال ان اما باید توجه داشت که بسیاری از آسیب های اجتماعی نیازمند به تفکر و چاره اندیشی است.دزدی های کلان و اختلاس های میلیاردی را هر کسی نمی تواند انجام دهد.

شخصیت شناسان روانی باید برای این نوع افراد ویژگی های خاصی را دنبال کنند.میان عمل و شخصیت رابطه یابند.ان ها را با هم مورد مطالعه قرار دهند.تفاوت های شخصیتی را با شدت آسیب ها به هم متصل کنند و از این بابت نتیجه گیری نمایند.کاری که متاسفانه کمتر مورد توجه اهل علم نیز بوده است.

ما معتقدیم که میان شخصیت و انجام آسیب ها رابطه است.به همین دلیل پیشنهاد ما به مسئولین اجرای احکام این است که برای یک جرم هم که چند نفر متفاوت انجام می دهند نباید یک جریمه در نظر گرفته شود.بعضی با تنبیهات دچار نوعی توجه می شوند در حالی که بعضی از شرورها به صراحت می گویند که منتظر رهایی از زندان هستند تا کار خود را تکمیل نمایند.

مطالعه ای مهم که به تصور ما کلید بسیاری از بن بست های آسیب شناسی است.شخصیت شناسی که به طور قطع یاور مصلحان در زود تر رسیدن به مقصود است.این شناسایی و مطالعات باید در زمینه های مختلف درونی و برونی آسیب سازان باشد و افراد  مطالعه کننده  متخصص در رشته های مختلف، روانشناسی، تربیت شناسی، انسان شناسی، فلسفه، زیست شناسی و امثال ان باشند.

شخصیت شناسی آسیب شناسان راهی نوین برای شناسایی دلایل و ریشه های اصلی زیان های اجتماعی است.در این میان باید اعمال انجام شده را تابعی از نوع شخصیت افراد دانست و جرایم صادره نیز تابع همان شخصیت ها باشد.از این نظر است که ما تاکید می نماییم تا قضات برای صدور حکم با سایر عوامل مهم در ریشه یابی آسیب ها مشورت نمایند. امانت داري و اخلاق مداري

استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع   مجاز است.


  
  ._PRINT.   Share

مرتبط باموضوع :

 مرگ دلخراش راننده پیکان + تصاویر  [ جمعه، 19 مهر ماه، 1392 ] 1215 مشاهده
 نقدی بر بخشنامه مستمری سازمان تامین اجتماعی  [ سه شنبه، 19 اسفند ماه، 1393 ] 1120 مشاهده
 اینجا کربلاست قبله گاه عشاق حسین(ع)  [ شنبه، 29 آبان ماه، 1395 ] 412 مشاهده
 کبد چرب را با این گیاهان طبیعی درمان کنید  [ سه شنبه، 30 آبان ماه، 1396 ] 189 مشاهده
 اپراتورها به جنگ وایبر و تلگرام می روند؟!  [ دوشنبه، 11 خرداد ماه، 1394 ] 800 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب