تاریخ : پنجشنبه، 25 آذر ماه، 1395
موضوع : اخبار شوش

اشتغال مستقیم 400 نفر در کارخانه قند

شوش - ایران اُنا: با راه اندازی این کارخانه 400 نفر به صورت مستقیم مشغول بکار می شوند و به صورت غیر مستقیم نیز بیش از 20 هزار نفر در مزارع کشت چغندر قند و نیز برداشت و انتقال محصول به کارخانه وارد چرخه کار خواهند شد.وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت: تلاش دولت رسیدگی به مسایل و مشکلات شرکت ها و کارخانه هایی است که در روند فعالیت با مشکل روبه رو شده اند.

کارخانه قند شمال خوزستان در کیلومتر هفت جاده شوش، دزفول بزرگترین کارخانه قند چغندری در خاورمیانه است که پس از واگذاری به بخش خصوصی از سال 1382 تعطیل تعطیل شد.

دولت یازدهم به منظور احیا و راه اندازی مجدد این کارخانه از محل صرفه جویی یارانه ها تاکنون بیش از 200 میلیارد ریال هزینه کرده است.

محمدرضا نعمت زاده در بازدید از روند بازسازی کارخانه قند شهرستان شوش در شمال خوزستان افزود: کارخانه قند دزفول که در گذشته از ظرفیت بالایی در زمینه تولید شکر از چغندرقند داشت و سال ها تعطیل بوده قابل بازسازی تشخیص داده شده و روند بازسازی آن از سال 1394 آغاز شد.

وی گفت: به منطور نوسازی این کارخانه که به بخش خصوصی واگذار شده بود علاوه بر کمک و مساعدت وزارت دادگستری، از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران درخواست کمک شد و تا امروز اقدام خوبی در راستای بازسازی و راه اندازی این کارخانه مهم تولید شکر صورت گرفته است.

نعمت زاده با تقدیر از تلاش و زحمات مجموعه ای که برای بازسازی و راه اندازی این کارخانه وارد عمل شده اند اظهار کرد:راه اندازی کارخانه قند در استان خوزستان با توجه به ظرفیت بالای این استان در زمینه کشت و تولید چغندر قند بسیار مهم و مورد توجه است و لذا محصول چغندر قند تولید این استان برای استحصال به شکر نباید به کارخانه های سایر استان ها حمل شود.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت بیان کرد:با راه اندازی کارخانه قند شمال خوزستان طبق برنامه ریزی انجام شده محصول چغندر قند کشاورزان منطقه از اردیبهشت سال آینده در این کارخانه تبدیل به شکر خواهد شد و این اقدام گامی در راستای حمایت از این کشت استراتژیک در خوزستان است.

وی از پیمانکاران و افراد شاغل در روند بازسازی و راه اندازی کارخانه قند دزفول خواست با علاقه و جدیت عمل کنند تا بتوان این کارخانه بزرگ تولید شکر را دوباره وارد چرخه تولید کرد.
نعمت زاده افزود: از آنجا که برای بازسازی این کارخانه اعتبار و بودجه ای وجود نداشت از هزینه های اضطراری اعتباری به بازسازی آن اختصاص یافته که انتظار می رود با حداکثر صرفه جویی و دقت با تلاش مجموعه شاغل در آن بزودی وارد چرخه تولید شود.

وی همچنین از گروه بهره بردار خواست در کنار بازسازی این کارخانه که آخرین مراحل راه اندازی را طی می کند ساختار مدیریت را ساماندهی کنند تا در فعالیت این کارخانه مشکلی ایجاد نشود.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت در خاتمه از راه اندازی یک یا 2 کارخانه مشابه چغندرقندی در منطقه خبر داد و گفت: راه اندازی کارخانجات تولید شکر از چغندر قند در راستای حمایت از کشاورزان این منطقه و ظرفیت بالای تولید کشت این محصول ضروری است.

رئیس هیات اجرایی بازسازی کارخانه قند شمال خوزستان نیز گفت:کار بازسازی این کارخانه از آذر سال 1394 آغاز شده و تاکنون با صرف بیش از 200 میلیارد ریال 72 درصد پیشرفت داشته است.

علیرضا القایی افزود: گام نخست این کارخانه بهمن امسال به بهره برداری می رسد و از اردیبهشت سال آینده نیز با دریافت محصول چغندرقند کشاورزان منطقه با ظرفیت روزانه پنجهزار تن در عمل وارد فاز بهره برداری کامل می شود.

وی گفت: با راه اندازی این کارخانه 400 نفر به صورت مستقیم مشغول بکار می شوند و به صورت غیر مستقیم نیز بیش از 20 هزار نفر در مزارع کشت چغندر قند و نیز برداشت و انتقال محصول به کارخانه وارد چرخه کار خواهند شد.

کارخانه قند شمال خوزستان در شهرستان شوش در سال 1354 تاسیس و در سال 1363 به بهره برداری رسید.

این کارخانه پس از تعطیلی با اعلام ورشکستگی در اختیار اداره تصفیه امور ورشکستگی قوه قضاییه قرار گرفت.

تعطیلی کارخانه قند شمال خوزستان علاوه بربیکاری کارگران این شرکت و تشدید بیکاری در منطقه موجب توقف کشت محصول چغندر قند در شمال خوزستان شد.

در پی اهتمام دولت تدبیر و امید برای احیای مجدد کارخانه قند شمال خوزستان در شهرستان شوش طرح احیای کشت چغندر قند در شمال خوزستان پس از وقفه ای 10 ساله از سال 1392 در این منطقه آغاز شده و با استقبال کشاورزان همچنان رو به گسترش است.
منبع این مقاله : :خبرگزاری ایران انا
آدرس این مطلب : http://iranona.com/11168/-اشتغال-مستقیم-400-نفر-در-کارخانه-قند-25-9-1395