تاریخ : سه شنبه، 26 بهمن ماه، 1395
موضوع : استانها,اخبار شوش

ترکیب آینده شورای شهر شوش

شوش - ایران اُنا: شواهد موجود و بررسی سوابق عملکرد شورای شهر شوش حاکی از آن خواهد داشت که این شورا تاکنون نتوانسته است آن‌طور که بایدوشاید همسو با خواسته‌ها و مطالبات قانونی مردم شوش و افزایش میزان رضایتمندی آنان باشد.ایران اُنا به قلم محمد خانه زر بررسی کرد:

ترکیب آینده شورای شهر شوش/  ضروری به نظر می‌رسد که مردم شوش با حضوری پرشورتر در انتخابات آتی، سرنوشت را به‌گونه‌ای متفاوت‌تر از گذشته برای این شهر تعیین نمایند/ بی‌شک عزم و تلاش مردم شوش برای تغییر اساسی در ترکیب شورای شهر مانع از تکرار دور تسلسل و ورود افراد تکراری و آزمون پس داده خواهد شد

ایران اُنا - محمد خانه زر: منطقه شوش با رنگین‌کمانی زیبا از تنوع قومیتی و با داشتن تعلقات قومی و طایفه‌ای گوناگون، سالهای طولانی است که در صلح و صفا و با همبستگی بی‌نظیر خود در کنار هم و باهم زندگی می‌کنند. این ویژگی برجسته و ممتاز باهم بودن و در خدمت هم بودن قومیت‌های شوش، سرمایه‌ای باارزش است که بیش از این می‌تواند در خدمت خود مردم و منطقه و نیز ارتقاء جایگاه و توسعه شوش مورد استفاده قرار گیرد.

سرمایه باارزش همبستگی قومی و طایفه‌ای شوش اگر با خواست همگانی، آگاهانه‌تر و با برنامه‌ریزی صورت گیرد می‌تواند زمینه و فرصت‌های مناسبی را برای توسعه و آبادانی این شهر و شهرستان فراهم کند. علیرغم همه تلاش‌های صورت گرفته برای استفاده از سرمایه همبستگی قومی در این منطقه، اما شواهد بیانگر آن است که این سرمایه باارزش به طرز شایسته و بایسته‌ای مورد استفاده قرار نگرفته است و یا در مواردی صرفاً در جهت منافع شخصی به کار رفته است.

یکی از عرصه‌هایی که می‌توان از سرمایه همبستگی قومی و طایفه‌ای موجود در شوش بهره کافی برده شود، انتخابات شوراها است. با توجه به نزدیکی برگزاری پنجمین دوره انتخابات شوراها، این انتخابات می‌تواند عرصه‌ای برای محک زدن و آزمودن سرمایه باارزش این شهر باشد.

شورای شهر به‌عنوان مجلسی در سطح محلی و مرجعی نظارتی، تصمیم‌ساز و تصمیم گیر است که فلسفه و هدف از تشکیل آن حل مسائل جاری و روزمره توسط خود مردم و برای تأمین خواسته‌های آنان است. پیشبرد و تسریع در برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی و آموزشی از طریق همکاری مردم و با توجه به مقتضیات محلی توسط شورا انجام می‌گیرد که در اصل یکصد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز صراحتاً بر آن تأکید شده است.

در پنجمین دوره انتخابات شوراها که در اردیبهشت96 برگزارخواهد شد، مردم شهر شوش نیز فرصت مناسبی خواهند یافت تا با آراء خود اعضای جدیدی را برای شورای شهر انتخاب نمایند. آنچه در تعیین سمت‌وسوی این انتخابات و ترکیب اعضای این شورا بسیار اهمیت دارد میزان رضایتمندی شهروندان شوش از عملکرد این شورا است. با بررسی وضعیت کنونی و انجام یک تحقیق میدانی از سطح شهر می‌توان میزان رضایتمندی یا نارضایتی مردم از عملکرد شورای شهر را به‌صورت دقیق‌تر و علمی‌تر مورد ارزیابی قرار داد. اما به نظر می‌رسد که شواهد موجود و بررسی سوابق عملکرد شورای شهر شوش حاکی از آن خواهد داشت که این شورا تاکنون نتوانسته است آن‌طور که بایدوشاید همسو با خواسته‌ها و مطالبات قانونی مردم و افزایش میزان رضایتمندی آنان باشد.

با در پیش داشتن انتخابات شوراهای شهر ضروری به نظر می‌رسد که مردم شوش با حضوری پرشورتر در این انتخابات، سرنوشت را به‌گونه‌ای متفاوت‌تر از گذشته برای این شهر تعیین نمایند. ضرورت دارد تا مردم شوش این بار با حضور و انتخابی آگاهانه‌تر و به‌دوراز نگاه قومیتی محض و گزینش احساسی و با در نظر گرفتن خیر و صلاح همگانی و توجه ویژه به سرمایه اصلی این شهر یعنی سرمایه همبستگی قومی و طایفه‌ای، اعضای جدیدی را برای شورای شهر انتخاب نمایند.

قطعاً آینده شهر برای چهار سال درگرو این انتخاب سرنوشت‌ساز خواهد بود، انتخابی که اگر بر مبنای محاسبات منطقی‌تر و بدون توجه و لحاظ نمودن منافع شخصی و جناحی صورت گیرد منشأ خیروبرکت و افزایش اعتماد عمومی خواهد شد. بر این اساس آنچه از مردم آگاه، خیرخواه و خیراندیش شوش انتظار می‌رود آن است که با نگاهی فرا قومیتی، فرصت مناسب و برابری را برای حضور دیگر افراد شایسته و صاحب‌نظر که خوشبختانه در این شهر بسیار فراوانند فراهم کنند؛ افراد شایسته و باصلاحیتی که شاید به سبب تنگ‌نظری‌ها و شخصی نگری ها تاکنون فرصت معرفی و عرضه داشته‌های خود را به همشهریان پیدا نکرده‌اند و به بیانی دیگر، ناخواسته «گُم‌شده‌اند».

امید و انتظار می‌رود که در انتخابات آینده شورای شهر، مردم با حضور خود زمینه تشکیل شورایی پویا و پرتحرک را فراهم کنند که در این شورای جدید، علاوه بر توجه به خواست همگانی و ارتقاء همبستگی، سبب توسعه و آبادانی بیشتر در این شهر شود.

بی‌شک عزم و تلاش مردم شوش برای تغییر اساسی در ترکیب شورای شهر مانع از تکرار دور تسلسل و ورود افراد تکراری و آزمون پس داده و در نهایت موجب خوشنودی خداوند سبحان و خلق خدا خواهد شد.
منبع این مقاله : :خبرگزاری ایران انا
آدرس این مطلب : http://iranona.com/11476/-ترکیب-آینده--شورای-شهر-شوش-26-11-1395